Αθλητισμός | 26.02.2021 09:17

Αντετοκούνμπο: Με μία εκπληκτική εμφάνιση οδήγησε στη νίκη τους Μπακς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο πραγματοποίησε εκπληκτική εμφάνιση απέναντι στου Πέλικανς της Νέας Ορλεάνης, οδηγώντας τους Μπακς στην νίκη με 129-125 σημειώνοντας 38 πόντους και 10 ριμπάουντ. Από την αρχή ο αγώνας ήταν μία «μονομαχία» ανάμεσα στον «Greek Freak» και τον νεαρό σταρ τον Πέλικανς Ζάιον Ουίλιαμσον, με τον Έλληνα άσο να έχει 19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο έναντι 24 του Ζάιον.

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στο τρίτο δεκάλεπτο, ωστόσο τη διαφορά έκαναν Μίντλετον και Ντιβιντζένζο, οι οποίοι άρχισαν να σκοράρουν. Στην τέταρτη περίοδο οι Μπακς προηγήθηκαν με 113-105, αλλά οι Πέλικανς επέστρεψαν και προηγήθηκαν με 118-119. Αλλά ήταν η ώρα του Γιάννη ο οποίος με τέσσερις πόντους, έδωσε… αέρα τριών πόντων (128-125). Οι Πέλικανς προσπάθησαν να ισοφαρίσουν ωστόσο ο πρώην γκαρντ των Μπακς, Μπλέντσο, αστόχησε σε τρίποντο 19’ πριν το τέλος.

Τότε σημειώθηκε και η κορυφαία φάση του αγώνα, με τον Άνταμς να προσπαθεί να σκοράρει με «follow» για να μην χαθεί χρόνος, αλλά δέχθηκε εκπληκτικό «στοπ» από τον Γιάννη, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 129-125 με μία βολή.

Κορυφαίος τον Μπακς ήταν για ακόμα μία ημέρα ο Γιάννης Αντετοκούνμπο είχε 38 πόντους με 8/10 βολές, 12/22 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 1 κλέψιμο και 1 λάθος σε 38 λεπτά. Ο Μίντλετον είχε 31 πόντους, ο Ντιβιντζένζο 24 πόντους.

Για τους Πέλικανς ο Ζάιον Ούιλιαμσον είχε 34 πόντους, 8 ριμπάουντ, 6 ασίστ, ο Μπράντον Ίνγκραμ 23 πόντους, ο Λόνζο Μπολ 20 πόντους και ο Μπλέντσο 16 πόντους.

Τα δωδεκάλεπτα: 35-31, 69-68, 103-103, 129-125.