Αθλητισμός|05.03.2021 00:47

Μπάγερν - Παναθηναϊκός 76-71: Πάλεψε αλλά λύγισε στο Μόναχο

Ο Παναθηναϊκός έδωσε μάχη στο Μόναχο αλλά ηττήθηκε 76-71 από την Μπάγερν για την 28η αγωνιστική της Euroleague. Οι Πράσινοι είχαν αρκετά καλά διαστήματα στο παιχνίδι τους αλλά και ορισμένα «μπλακ άουτ» που ουσιαστικά τους κόστισαν το ματς μαζί με την έλλειψη λύσεων καθώς απουσίαζαν και οι Νέντοβιτς και Παπαπέτρου. Εδειξαν πάντως σημάδια προόδου μολονότι είναι φανερό πως έχουν ακόμη δρόμο μπροστά τους για να φτάσουν σε υψηλό επίπεδο. Με αυτή την ήττα το Τριφύλλι υποχώρησε στο 9-17 στη βαθμολογία, σε αντίθεση με την Μπάγερν που ανέβηκε στο 18-10 και παραμένει στο στόχο της οχτάδας.

Ο Χεζόνια πέτυχε 14 πόντους, είχε 4 ριμπάουντ και 6 ασίστ, ενώ ο Μποχωρίδης και ο Παπαγιάννης άγγιξαν διψήφιο αριθμό πόντων καθώς σκόραραν από 10. MVP του αγώνα πάντως ήταν ο Μπάλντουιν, ο οποίος πέτυχε 27 πόντους κι είχε 6 ασίστ.

O Παναθηναϊκός μπήκε καλά στο παιχνίδι και με τον Χεζόνια να έχει πλέον πρωταγωνιστικό ρόλο στη λειτουργεία της ομάδας πήρε κεφάλι στο σκορ κι έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 14-21 έχοντας μάλιστα μόλις 1 στα 5 τρίποντα. Και στο δεύτερο δεκάλεπτο, μέχρι το 18', οι Πράσινοι πραγματοποιούσαν ονειρεμένη εμφάνιση φτάνοντας μέχρι και το +11 (24-35) καθώς βελτίωσαν και τα ποσοστά τους στα τρίποντα. Με ένα σερί 9-0 όμως η Μπάγερν όχι μόνο μείωσε στο καλάθι αλλά στο φινάλε του ημιχρόνου βρισκόταν και μπροστά στο σκορ (37-36).

Το Τριφύλλι που έχασε πλήρως τον έλεγχό του σε ένα τρίλεπτο, έδειξε να μένει εκτός ρυθμού και στη διάρκεια της τρίτης περιόδου, οπότε έκανε απόλυτο κουμάντο η γερμανική ομάδα που βρέθηκε μέχρι και το +8 (50-42) στο 25'. Κάπου εκεί γύρισε ξανά ο διακόπτης για τον Παναθηναϊκό που έγινε πιο αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση μειώνοντας στον πόντο (53-52) με ένα επί μέρους 10-3 και φτάνοντας στην αυλαία της τρίτης περιόδου στο 57-55.

Ο Παναθηναϊκός μπήκε στην τέταρτη περίοδο όπως και στο ξεκίνημα του ματς και με ένα 4-0 πήρε ξανά το προβάδισμα έπειτα από αρκετή ώρα, το οποίο διατήρησε μέχρι το 34', οπότε η Μπάγερν με ένα ξέσπασμα και πρώτο βιολί τον Μπάλντουιν βρέθηκε ξανά στο +7 (70-63) προτού ολοκληρωθεί το ματς στο 76-71.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 37-36, 57-55, 76-71.

ΜΠΑΓΕΡΝ (Τρινκιέρι): Γουάιλερ Μπαμπ 2 (1/6 σουτ), Μπάλντουιν 27 (7/11 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 7/7 βολές, 4 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 κλεψίματα, 1 λάθος, 7 κερδισμένα φάουλ), Κράμερ, Σίλεϊ (0/3 σουτ), Ρέινολντς 10, Λούτσιτς 14 (3), Τσίπσερ 7 (1), Γκιστ 5 (5 ριμπάουντ), Τζόνσον 4, Σίσκο 3, Ραντόσεβιτς 4.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΟΠΑΠ (Κάτας): Μακ 5 (1/4 σουτ, 4 λάθη), Παπαγιάννης 10 (5/6 δίποντα), Μποχωρίδης 10 (2), Όγκαστ 8 (4/5 δίποντα), Χεζόνια 14 (1/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα, 2 λάθη, 2 μπλοκ), Κασελάκης 3 (1), Καλαϊτζάκης, Γουάιτ 5 (1/4 βολές, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μήτογλου 6, Μπεντίλ 8 (8 ριμπάουντ, 4 λάιη), Σαντ Ρος 2 (1/6 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 2 κλεψίματα, 5 λάθη).