Αθλητισμός|13.03.2021 22:20

ΠΑΟΚ - ΑΕΚ 85-87: Με buzzer beater του Λάνγκφορντ η Ενωση πήρε τη ματσάρα

Σπουδαίο ματς έγινε στο Παλατάκι, όπου ο ΠΑΟΚ ήταν συγκλονιστικός αλλά η ΑΕΚ χαμογέλασε στο φινάλε με σουτάρα του Λάνγκφορντ στην εκπνοή της παράτασης επικρατώντας 87-85 για τη 17η αγωνιστική της Basket League.

Ήταν ένα σπουδαίο παιχνίδι με τον τρόπο που εξελίχθηκε. Η ΑΕΚ, χωρίς Ματσιούλις, Ζήση, Μορέιρα, Γιάνκοβιτς και Γκίκα πριν από το ματς, έχασε τον Σλότερ στο πρώτο μέρος, τον Μαυροειδή με πέντε φάουλ και τον Κίνγκσλεϊ στο τέλος της κανονικής περιόδου. Παρόλα αυτά, η μεγάλη ποιότητα των Μέικον (18π.) και Λάνγκφορντ (16π.) έδωσαν τη νίκη στην Ένωση: ο πρώτος με το τρίποντο που έστειλε το παιχνίδι στην παράταση (74-74) και ο δεύτερος, με το σπουδαίο buzzer beater στο τέλος της παράτασης. Σημαντικός για τους νικητές, ήταν και ο Χρυσικόπουλος με 16 πόντους.

Για τον ΠΑΟΚ που έδωσε και πάλι τα πάντα, κόντρα σε έναν ανώτερο αντίπαλο, ο Κάρτερ έκανε απίστευτο παιχνίδι με 27 πόντους (6/9 τρίποντα), ο Γκρίφιν είχε 17 πόντους, αλλά στο τέλος κλείστηκε, ενώ ο Λοβ έδωσε 6 σημαντικούς πόντους στα κρίσιμα λεπτά, αλλά στο μεγαλύτερο κομμάτι του αγώνα, ήταν κλεισμένος.

Το παιχνίδι ήταν πολύ κλειστό με τις δυο ομάδες να βρίσκονται κοντά στο σκορ. Η πρώτη περίοδος έκλεισε στο 17-19 και το ημίχρονο στο 36-37 υπέρ της ΑΕΚ. Η Ενωση κατόρθωσε να πάρει σημαντικό προβάδισμα στο σκορ φτάνοντας μέχρι και το +8 (49-57) στην τρίτη περίοδο που τελείωσε με 52-57. Μέχρι και το 35' η ΑΕΚ δεν ένιωθε απειλή φτάνοντας μέχρι και το +9 (60-69). Ωστόσο με ένα τρομερό ξέσπασμα του ΠΑΟΚ, η εικόνα άλλαξε καθώς ο Δικέφαλος του Βορρά βρέθηκε στο +3 (74-71) στα 58,2'' από το τέλος. Ενα τρίποντο του Μέικον όμως έστειλε το ματς στην παράταση (74-74).

Το πεντάλεπτο της παράτασης είχε και πάλι συγκλονιστική εξέλιξη καθώς παρά το προβάδισμα που πήρε ξανά η ΑΕΚ, ο ΠΑΟΚ έκανε το come back ισοφαρίζοντας (85-85) με τον Λοβ 17.4'' από το φινάλε. Εκεί όμως μίλησε ο Λάνγκφορντ, ο οποίος με buzzer beater χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ΑΕΚ (85-87).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-19, 36-37, 52-57, 74-74 (κ.α.), 85-87

ΠΑΟΚ (Λυκογιάννης): Λοβ 8 (3/9 σουτ, 3 ασίστ, 4 λάθη), Γκρίφιν 17 (5/11 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 4 λάθη), Μαργαρίτης 5 (2/6 σουτ, 4 ριμπάουντ), Κακλαμανάκης 15 (5/6 δίποντα, 5/7 βολές, 7 ριμπάουντ), Καμπερίδης 4, Μπιτς 5 (1), Κονατέ 4, Τσαλμπούρης, Παπαντωνίου, Κάρτερ 27 (1/3 δίποντα, 6/9 τρίποντα, 7/8 βολές), Τέρνερ

ΑΕΚ (Παπαθεοδώρου): Λάνγκφορντ 16 (3/7 δίποντα, 0/5 τρίποντα, 10/11 βολές, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Χρυσικόπουλος 16 (2/4 δίποντα, 3/4 τρίποντα), Γόντικας, Μωραΐτης 3 (1), Λοτζέσκι 8 (2), Μέικον 18 (2/4 δίποντα, 3/8 τρίποντα, 5/6 βολές, 3 ασίστ, 4 λάθη), Κατσίβελης 8, Μαυροειδής 6, Ρογκαβόπουλος 7 (2), Κίνγκσλεϊ 5 (1), Σλότερ