Αθλητισμός|01.05.2021 17:02

Κρίσταλ Πάλας - Μάντσεστερ Σίτι 0-2: Καθάρισε σε δύο λεπτά κι αγκάλιασε τον τίτλο

Με ένα δίλεπτο ξέσπασμα η Μάντσεστερ Σίτι πέτυχε δύο γκολ και επικράτησε 2-0 της Κρίσταλ Πάλας στο Λονδίνο κάνοντας άλμα για τη στέψη. Η ομάδα του Πεπ Γκουαρδιόλα, παρά το ευρύτατο ροτέισον λόγω της επερχόμενης ρεβάνς με την Παρί στο Μάντσεστερ, δεν είχε πρόβλημα για να επικρατήσει στο Σέλχαρστ Παρκ και να αγκαλιάσει τον τίτλο της Premier League καθώς. είτε με ήττα της Γιουνάιτεντ στο ντέρμπι με τη Λίβερπουλ, είτε με νίκη σε ένα από τα τέσσερα εναπομείναντα ματς, θα στεφθεί πρωταθλήτρια για πέμπτη φορά την τελευταία δεκαετία και για έβδομη συνολικά στην ιστορία της.

Η Σίτι που προερχόταν από τις σπουδαίες νίκες επί της Τότεναμ στον τελικό του Λιγκ Καπ και επί της Παρί στο Παρίσι με 2-1, επιβεβαίωσε ότι βρίσκεται σε εξαιρετική κατάσταση ακόμη και παίζοντας με πολλές αλλαγές. Ο Σέρχιο Αγουέρο σε ένα από τα τελευταία του παιχνίδια με τη φανέλα των Πολιτών άνοιξε το σκορ στο 57', ενώ δύο λεπτά αργότερα (59') ο Φεράν Τόρες διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Αυτή ήταν η 25η νίκη της Σίτι στο πρωτάθλημα, όπου έχει υποστεί μόλις τέσσερις ήττες και βρίσκεται στο +13 από τη Γιουνάιτεντ (Βαθμολογία: Σίτι 80, Γιουνάιτεντ 67, Λέστερ 63, Τσέλσι 58, Γουέστ Χαμ 55, Λίβερπουλ 54).