Αθλητισμός|15.10.2021 22:58

Euroleague, Ολυμπιακός - Ζαλγκίρις 83-68: Καθάρισε με ξέσπασμα και τρομερό Σλούκα

Ο Ολυμπιακός ενδεχομένως υποτίμησε τη Ζαλγκίρις Κάουνας που για 15 λεπτά έβαλε δύσκολα στους Πειραιώτες. Ένα ξέσπασμα όμως από το 25' και μετά οδήγησε τους Ερυθρόλευκους σε μια άνετη νίκη στη Euroleague.

Τρομερός Σλούκας

Ο Ολυμπιακός επικράτησε με 83-68, επέστρεψε στις νίκες μετά την ήττα στη Βαρκελώνη από την Μπαρτσελόνα και δείχνει από νωρίς ότι βρίσκεται σε τροχιά οχτάδας (3-1 ρεκόρ). Σπουδαία εμφάνιση πραγματοποίησε ο Κώστας Σλούκας, ο οποίος ολοκλήρωσε το ματς με 17 πόντους (4/5 2π., 3/5 3π.), 5 ριμπάουντ και 2 ασίστ. Διψήφιοι ήταν επίσης οι Λαρεντζάκης (13π.), Βεζένκοφ (12π.) και Παπανικολάου (10π.). Για την Ζαλκγίρις που παραμένει χωρίς νίκη στη διοργάνωση (0-4) πρώτος σκόρερ με 19 πόντους ήταν ο Μουντιάι.

Την επόμενη (5η) αγωνιστική ο Ολυμπιακός ταξιδεύει στη Μόσχα για το δύσκολο παιχνίδι με την ΤΣΣΚΑ (22/10, 20:00), έχοντας ενδιάμεσα το ματς για το ελληνικό πρωτάθλημα στο ΣΕΦ με τον Προμηθέα Πάτρας (17/10, 17:00).

Ο Ολυμπιακός ήταν άστοχος στο ξεκίνημα του ματς, ενώ ήταν και αναποτελεσματικός σττην άμυνα με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να κλείσει το πρώτο δεκάλεπτο στο +11 (12-23). Η ίδια εικόνα συνεχίστηκε και μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου με τη λιθουανική ομάδα να φτάνει μέχρι και το +14 (17-31) αλλά με τους Ερυθρόλευκους να αντιδρούν και να μειώσουν τη διαφορά στους τρεις πόντους στο ημίχρονο (36-39).

Στο 24' η ομάδα του Μπαρτζώκα πήρε προβάδισμα στο σκορ (45-43) και δεν το ξαναέχασε μέχρι τέλους. Από το -3 του ημιχρόνου, τελείωσε την περίοδο στο +14 (63-49) με το επί μέρους σκορ να είναι 27-10. Η τέταρτη και τελευταία περίοδος ήταν διαδικαστική με τον Ολυμπιακό να κάνει διαχείριση και να τελειώνει το ματς στο +15 (83-68).

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 12-23, 36-39, 63-49, 83-69

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ 6 (1/3 τρίποντα, 4 ασίστ), Ντόρσεϊ 7 (2/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίσ), Λούντζης, Λαρεντζάκης 13 (3/4 τρίποντα), Φαλ 4 (4 ριμπάουντ), Σλούκας 17 (4/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μάρτιν, Βεζένκοβ 12 (1/5 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Πρίντεζης 7 (3/5 δίποντα, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 10 (2/4 τρίποντα), Ζαν-Σαρλ, ΜακΚίσικ 7 (1/1 τρίποντο)

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ (Ζντοβτς): Μπλάζεβιτς 9, Λεκαβίτσιους, Νίμπο 12 (5/5 δίποντα, 4 ριμπάουντ), Μουντιέι 19 (4/7 δίποντα, 2/7 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Καλνιέτις 6(1/2 τρίποντα, 7 ασίστ), Μιλάκνις 14 (4/5 τρίποντα), Κάβανο 8, Γκιφάι, Ουλανόβας