Αθλητισμός|12.02.2022 22:13

Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων: Στην κορυφή του κόσμου η Τσέλσι, λύγισε την Παλμέιρας στο 117' με πέναλτι!

Μετά την κατάκτηση του Champions League η Τσέλσι σήκωσε και το Παγκόσμιο Κύπελλο Συλλόγων. Η ομάδα του Τόμας Τούχελ επικράτησε 2-1 στην παράταση της Παλμέιρας και κατέκτησε για πρώτη φορά στην ιστορία της το τρόπαιο! Ένας ακόμη μεγάλος τίτλος επί των ημερών του Ρομάν Αμπράμοβιτς...

Η πρωταθλήτρια Ευρώπης βρήκε στον τελικό την κάτοχο του Copa Libertadores Παλμέιρας του γνωστού μας απ' την παρουσία του στον ΠΑΟΚ, Αμπέλ Φερέιρα. Στο κατάμεστο από φίλους των Βραζιλιάνων στάδιο του Άμπου Ντάμπι, οι δύο ομάδες έδωσαν παράσταση 126' λεπτών για να κριθεί ο νικητής και πρωταθλητής κόσμου.

Το πρώτο μέρος δεν είχε συγκινήσεις με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το «λευκό» 0-0, ωστόσο η ομάδα του Τούχελ είχε χάσει τον Μέισον Μάουντ που έγινε αναγκαστική αλλαγή για τον Πούλισικ. Στην επανάληψη η ποιότητα του Ρομέλου Λουκάκου πάγωσε τους Βραζιλιάνους στο 55ο λεπτό, αφού ο Βέλγος στη μοναδική του ευκαιρία στο ματς έδειξε γιατί η Τσέλσι έβαλε το χέρι στην... τσέπη το καλοκαίρι και με ωραία κεφαλιά έγραψε το 1-0. Ο Πούλισικ παραλίγο να πετύχει γρήγορα το 2-0 και να τελειώσει την υπόθεση νίκη, αλλά το σουτ που έκανε μέσα από την περιοχή έφυγε λίγο άουτ.

Παρά το ότι η Τσέλσι φαινόταν να ελέγχει το παιχνίδι, ένα λάθος του Τιάγκο Σίλβα μόλις εννέα λεπτά μετά το 1-0, ήταν αρκετό για να βάλει τους τυπικά φιλοξενούμενους ξανά στο παιχνίδι, καθώς με εξέταση του VAR ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Ο Βέιγκα σκόραρε, ισοφάρισε κι έστειλε το ματς στην παράταση.

Το πρώτο ημίχρονο της παράτασης πέρασε χωρίς κάτι ιδιαίτερο, με τα τελευταία 15' της αναμέτρησης να ανήκουν στην Τσέλσι. Η ομάδα του Λονδίνου είχε τον απόλυτο έλεγχο και την κατοχή και χάρη στο VAR βρήκε το πολυπόθητο 2-1. Μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Λούνα έκανε χέρι σε σουτ του Αθπλικουέτα, το VAR το είδε και ο σκόρερ του τελικού του Champions League, με υπέροχη εκτέλεση, έγραψε το τελικό 2-1 αφού η Παλμέιρας παρά την προσπάθεια της δεν κατάφερε να οδηγήσει το ματς στα πέναλτι, ενώ έμεινε και με 10 παίκτες στα τελευταία λεπτά λόγω αποβολής του Λούνα.

Στον αγώνα για την τρίτη θέση η πιο επιτυχημένη ομάδα στην Αφρική, η Αλ Αχλί διέλυσε με 4-0 τον κορυφαίο σύλλογο της Ασίας, Αλ Χιλάλ, με 4-0 και κατέκτησε την 3η θέση της διοργάνωσης. Οι Αφρικανοί έχουν αγωνιστεί στον «μικρό τελικό» του Παγκοσμίου Κυπέλλου Συλλόγων συνολικά τέσσερις φορές (με τη σημερινή). Το 2006 επικράτησαν της Αμέρικα από το Μεξικό με 2-1 και πήραν την 3η θέση, το 2012 ηττήθηκαν 2-0 από τη Μοντερέι και το 2020 επιβλήθηκαν στα πέναλτι της Παλμέιρας. Ετσι έγιναν ο πρώτος σύλλογος που τερματίζει τρεις φορές τρίτος στη διοργάνωση.

Τσέλσι: Μεντί, Τιάγκο Σίλβα, Κρίστενσεν (91' Σαρ), Ρίντιγκερ, Αθπιλικουέτα, Χάντσον-Οντόι (76' Βέρνερ), Κόβατσιτς (91' Ζιγές), Καντέ, Χάβερτς, Μάουντ (31' Πούλισικ), Λουκάκου (76' Σαούλ)

Παλμέιρας: Γουέβερτον, Πικέρες, Γκόμες, Λουάν, Ρότσα (118' Ντέιβερσον), Ντανίλο, Βέιγκα (78' Ατουέστα), Σκάρπα, Ραφαέλ (60' Ζαΐλσον), Ντούντου (103' Ναβάρο), Ρόνι (77' Γουέσλεϊ)