Αθλητισμός|08.09.2022 00:00

Champions League: Τρομερή Νάπολι ισοπέδωσε τη Λίβερπουλ - Σόου Λεβαντόβσκι με χατ-τρικ - Ματσάρα Ατλέτικο - Πόρτο

Η Νάπολι έδωσε ένα ηχηρό ράπισμα στη Λίβερπουλ του Γιούργκεν Κλοπ. Οι Παρτενοπέι ήταν καταπληκτικοί και σάρωσαν του Κόκκινους με το άκρως εμφατικό 4-1 στο «Ντιέγκο Μαραντόνα» κάνοντας ιδανική εκκίνηση στη φάση των ομίλων του Champions League. Την ίδια ώρα ο Ρόμπερτ Λεβαντόβσκι έκανε πάρτι στο Καμπ Νόου απέναντι στη Βικτόρια Πλζεν πετυχαίνοντας χατ-τρικ στο 5-1 της Μπαρτσελόνα, ενώ η Μπάγερν πέρασε νικηφόρα απ' την έδρα της Ίντερ (0-2). Στη Μαδρίτη έγινε συγκλονιστικό παιχνίδι καθώς η Ατλέτικο προηγήθηκε στο 92' (1-0) αλλά η Πόρτο ισοφάρισε στο 96' σε 1-1. Ωστόσο, οι Ροχιμπλάνκος είπαν την τελευταία τους λέξη για το 2-1 στο 101ο λεπτό με γκολ του Γκριεζμάν!

Αναλυτικά, η Νάπολι ήταν καταιγιστική καθώς βρέθηκε στο 3-0 από το ημίχρονο, κατά τη διάρκεια του οποίου είχε δοκάρι (1΄) και χαμένο πέναλτι (18΄) με τον Όσιμεν. Ο Νιγηριανός τραυματίστηκε και αντικαταστάθηκε στο 41΄ από τον Τζιοβάνι Σιμεόνε ο οποίος τρία λεπτά αργότερα σκόραρε στο ντεμπούτο του στο Champions League! Όσο για τη Λίβερπουλ, που προβληματίζει στη νέα σεζόν, αυτή η ήττα ήταν μόλις η δεύτερη ήττα στα τελευταία 18 ματς σε όμιλο του Champions League. Για τον ίδιο όμιλο (4ος) ισοπεδωτικός ήταν και ο Άγιαξ στην έδρα του με αντίπαλο τη Ρέιντζερς (4-0) σε απογευματινό ματς.

Για τον 2ο όμιλο, απίθανο ματς έγινε στο Μετροπολιτάνο με την Ατλέτικο Μαδρίτης και την Πόρτο να βρίσκονται στο 0-0 με τη συμπλήρωση 90 λεπτών. Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ερμόσο, που είχε μπει ως αλλαγή στο 68΄, έδωσε προβάδισμα στους γηπεδούχους, αλλά αμέσως μετά ο ίδιος παίκτης υπέπεσε σε πέναλτι. Στο 90+6΄ ο Ουρίμπε ευστόχησε από τη βούλα και διαμόρφωσε το τελικό 1-1, αλλά το παιχνίδι είχε ακόμη... δρόμο, καθώς στο 90΄+11 ο Αντουάν Γκριεζμάν έδωσε τη νίκη με 2-1 στους Ισπανούς.

Στο Βέλγιο για τον ίδιο όμιλο, η Μπριζ άντεξε την πίεση της Λεβερκούζεν και πραγματοποίησε νικηφόρο ξεκίνημα με 1-0 χάρη στο τέρμα που σημείωσε στο 42΄. Ένα γκολ που η UEFA μπορεί να πιστώνει στον Σιλά, αλλά πρόκειται για αυτογκόλ του τερματοφύλακα Χραντέτσκι.

Στον 3ο όμιλο τα... θηρία πήραν από νωρίς προβάδισμα. Η Μπάγερν πέρασε νικηφόρα (2-0) από την έδρα της Ίντερ ενώ η Μπαρτσελόνα ξεπέρασε εύκολα το εμπόδιο της Πλζεν με 5-1 στο «Καμπ Νου» και τον Ρόμπερτ Λεβαντόφσκι να πετυχαίνει το πρώτο του χατ-τρικ με τους Μπλαουγκράνα και να φτάνει τα 89 γκολ στη διοργάνωση.

Τέλος για τον 4ο όμιλο, ο Ριτσάρλισον ήταν ο μεγάλος πρωταγωνιστής καθώς πέτυχε τα πρώτα του δύο γκολ με τη φανέλα της Τότεναμ και διαμόρφωσε το 2-0 σε βάρος της Μαρσέιγ. Οι φιλοξενούμενοι δεν άντεξαν με 10 παίκτες, καθώς είχε αποβληθεί από το 48΄ ο Μπεμπά. Επίσης, με εντυπωσιακό τρόπο μπήκε στους ομίλους η Σπόρτινγκ Λισαβόνας, που έκανε «πάρτι» επί γερμανικού εδάφους απέναντι στην Άιντραχτ Φρανκφούρτης (0-3).

Αποτελέσματα - σκόρερ

1ος όμιλος

• Άγιαξ - Ρέιντζερς 4-0 (17΄ Άλβαρεζ, 32΄ Μπερχούις, 33΄ Κούντους, 80΄ Μπέρχβαϊν)
  • Νάπολι - Λίβερπουλ 4-1 (5΄πεν., 48΄ Ζιελίνσκι, 31΄ Ανγκισά, 44΄ Σιμεόνε - 49΄ Λουίς Ντίας)

2ος όμιλος

• Ατλέτικο Μαδρίτης - Πόρτο  2-1 (90+2΄ Ερμόσο, 90΄+11 Γκριεζμάν - 90+6΄ πεν. Ουρίμπε)
  • Μπριζ - Λεβερκούζεν 1-0 (42΄ Σιλά)

3ος όμιλος

• Μπαρτσελόνα - Πλζεν 5-1 (13΄ Κεσί, 34΄, 45+3΄,68΄ Λεβαντόφσκι, 71΄ Φεράν Τόρες - 44΄ Σικόρα)
  • Ίντερ - Μπάγερν Μονάχου 0-2 (25΄ Σανέ, 65΄αυτ. Ντ'Αμπρόζιο)

4ος όμιλος

• Άιντραχτ Φρ. -Σπόρτινγκ Λ. 0-3 (65΄ Εντουαρντς, 67΄ Τρινκάο, 82΄ Νούνο Σάντος)
  • Τότεναμ - Μαρσέιγ  2-0 (76΄, 81΄ Ριτσάρλισον)

ΛίβερπουλΜπαρτσελόναChampions LeagueΜπάγερν ΜονάχουΑτλέτικο ΜαδρίτηςΠόρτοΙντερΝάπολιΡόμπερτ Λεβαντόφσκι