Αθλητισμός|25.09.2022 00:15

Nations League: Έπιασε κορυφή με 4άρα η Πορτογαλία, γκέλαρε εντός έδρας η Ισπανία

Προβάδισμα για την πρώτη θέση του 2ου ομίλου της League A, που θα δώσει την πρόκριση στο Final 4 του Nations League απέκτησε η Πορτογαλία που επικράτησε 0-4 της Τσεχίας. Αντιθέτως, η Ισπανία έπεσε «θύμα» τεράστιας έκπληξης στο «Ρομαλέδα» της Σαραγόσα από την Ελβετία (1-2) και χάνει μέσα απ' τα χέρια το εισιτήριο για τη μάχη του τροπαίου.

Η ομάδα του Φερνάντο Σάντος έκανε το καθήκον της στην «Φόρτουνα Αρένα», όπου με το εμφατικό 0-4 επί της Τσεχίας (έχασε πέναλτι στις καθυστερήσεις του α΄ μέρους με τον Σικ) εκμεταλλεύτηκε στο έπακρο την ήττα-σοκ των Φούριας Ρόχας από τους Ελβετούς (1-) και ανέβηκε στην κορυφή του γκρουπ. Πλέον όλα θα κριθούν στις 27/09 επί πορτογαλικού εδάφους στο μεγάλο ντέρμπι Πορτογαλία - Ισπανία, όπου οι γηπεδούχοι «βολεύονται» ακόμη και με την ισοπαλία.

Σφοδρή σύγκρουση Ρονάλντο - Βατσλίκ

Πάντως το παιχνίδι της Τσεχίας με την Πορτογαλία σημαδεύτηκε απ' τον τραυματισμό του Κριστιάνο Ρονάλντο, ο οποίος είχε σφοδρή εναέρια σύγκρουση με τον Βατσλίκ. Ο γκολκίπερ του Ολυμπιακού «τράκαρε« στον αέρα με αποτέλεσμα ο άσος της Γιουνάιτεντ να αποχωρήσει αιμόφυρτος από τον αγωνιστικό χώρο. Και αφού παρέμεινε για αρκετή ώρα εκτός γηπέδου εν τέλει συνέχισε το ματς.

Με τον Αλεξάντρ Μίτροβιτς να «πυροβολεί» τρεις φορές η Σερβία επικράτησε με 4-1 της Σουηδίας στο Βελιγράδι και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της κατάκτησης της πρώτης θέσης του 4ου ομίλου της League B. Ο στράικερ της Φούλαμ «πήρε από το χέρι» του «πλάβι», τους οδήγησε στη μεγάλη νίκη και σε συνδυασμό με την ήττα νωρίτερα της Νορβηγίας στη Λιουμπλιάνα, το όνομα της ομάδας που θα «προβιβαστεί» στην League A θα γίνει γνωστό την ερχόμενη εβδομάδα μετά το ντέρμπι του Όσλο, ανάμεσα σε Νορβηγία και Σερβία.

Με ανατροπή και σκορ 2-1 επικράτησε η Σλοβενία της Νορβηγίας. Έχοντας στο αρχικό της σχήμα τους τρεις παίκτες του Παναθηναϊκού (Βέρμπιτς, Τσέριν και Σπόραρ) και τον άσο του ΠΑΟΚ Γιασμίν Κούρτιτς, η Σλοβενία επικράτησε με τον Σπόραρ να σκοράρει το γκολ της ισοφάρισης (1-1) απέναντι στη Νορβηγία, η οποία μέχρι το 69ο λεπτό είχε το προβάδισμα με το γκολ του Ερλινγκ Χάαλαντ. Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο στράικερ της Σάλτσμπουργκ, Μπέντζαμιν Σέσκο, και πήρε το «πάνω χέρι» στη μάχη για την αποφυγή του υποβιβασμού στη League C.

Με ανατροπή στο β΄ μέρος η Σκωτία επικράτησε 2-1 της Ιρλανδίας, διατηρήθηκε στην κορυφή του 1ου ομίλου της League B (+2 από την Ουκρανία) και είναι το απόλυτο φαβορί για την άνοδο στην αμέσως μεγαλύτερη κατηγορία.

Την άνοδό του στην League A εξασφάλισε μαθηματικά το Ισραήλ με την εντός έδρας νίκη επί της Αλβανίας (2-1). Ήρωας των γηπεδούχων ήγαν ο Μπαρίμπο, ο οποίος πέρασε στον αγωνιστικό χώρο στο 88΄ και στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων πέτυχε το «χρυσό» γκολ με το οποίο η ομάδα του Χαζάν πήρε το «εισιτήριο» για την κορυφαία κατηγορία της διοργάνωσης.