Αθλητισμός|19.10.2022 18:55

Κύπελλο Ελλάδας: Η Καλαμάτα απέκλεισε τον Παναιτωλικό στα πέναλτι - Τρομερή πρόκριση Πανσερραϊκού

Ο Παναιτωλικός έγινε η δεύτερη ομάδα της Super League που αποκλείστηκε απ' το Κύπελλο Ελλάδας μετά τον Ιωνικό που ηττήθηκε απ' τον Βόλο. Η Καλαμάτα πανηγύρισε μια σπουδαία πρόκριση στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3, κι ενώ η κανονική διάρκεια και η παράταση τελείωσαν στο 2-2.  Το φινάλε του ματς στο δημοτικό στάδιο Παραλίας, βρήκε τους παίκτες της Μαύρης Θύελλας να γίνονται ένα κουβάρι, γνωρίζοντας παράλληλα την αποθέωση από 2.500 φιλάθλους!

Μεγάλοι πρωταγωνιστές για την ομάδα του Νίκου Αναστόπουλου, ήταν ο Χρήστος Ρόβας, ο οποίος πέτυχε δύο γκολ στο α’ ημίχρονο (35', 39') και ο Δημήτρης Ταϊρης που δύο φορές είπε «όχι» στους παίκτες του Παναιτωλικού στη διαδικασία των πέναλτι. Προηγουμένως, ο Παναιτωλικός άνοιξε το σκορ στο 30' με τον Φλόρες, ο οποίος ισοφάρισε σε 2-2 στο 78'.

Καλαμάτα: Ταΐρης, Ασίγκμπα (73’ Β. Καραγκούνης), Κωσταντινόπουλος, Μπακαγιόκο, Λουπάνο, Μπενίτες (81’ Ούγκο), Άλβες (69’ Αναστασόπουλος), Παπατόλιος, Βασιλόγιαννης (81’ Αρναρέλης), Ρόβας, Πασάς.

Παναιτωλικός: Στεργιάκης, Αποστολάκης (82’ Μπακάκης), Μαλής (106’ Κορνέλιους), Λιάβας, Χατζηθεοδωρίδης, Τσιγγάρας (69’ Σενγκέλια), Φλόρες, Βαρόνε (60’ Κολοβός), Ξενιτίδης (60’ Μόρσεϊ), Ντουάρτε (100’), Πέδρο.

Τρομερή πρόκριση Πανσερραϊκού

Η Παναχαϊκή κρατούσε την πρόκριση στα χέρια της μέχρι και το 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, όμως ο Πανσερραϊκός, βρήκε γκολ ισοφάρισης, έστειλε το παιχνίδι στη παράταση και εκεί σκοράροντας τρία γκολ μετέτρεψε το 2-2 σε 5-2!

Οι Σερραίοι άνοιξαν το σκορ στο 41' με τον Σαΐντ, η Παναχαϊκή έκανε την ανατροπή με δύο γκολ του Μπουρλάκη (62') και του Μυτίδη (65') αλλά ο Πανσερραϊκός ισοφάρισε σε 2-2 με τον Κατσαντώνη με δραματικό τρόπο στο 90+10'! Στην παράταση οι γηπεδούχοι ήταν καταιγιστικοί, πέτυχαν τρία γκολ με Μούργο (104'), Κατσαντώνη (110') και Σοφιανό (115').

Πανσερραϊκός: Γιαννίκογλου, Δεληγιαννίδης (80’ Σοφιανός), Παπάζογλου, Παντεκίδης, Πεταυράκης, Νάτσος (80’ Ζέρης), Σιόντης (46’ Ανάκογλου), Μούργος, Στίνα (69’ Κατσαντώνης), Κάνις, Σαΐντ.

Παναχαϊκή: Κολοβούρης, Λιποράσε, Στεργίδης, Λαρέα, Τσακμάκης, Κωνσταντακόπουλος, Μπουρλάκης, Καράκλαϊτς Π. (59’ Καρακλάιτς Ν.), Τσιάρας, Κέρη (88’ Νιλντίνιο), Αλεξόπουλος (46’ Μυτίδης).

Πρόγραμμα και αποτελέσματα

Τρίτη 18 Οκτωβρίου

• Βόλος - Ιωνικός 4-0 (19', 42' Κούτσιας, 63' Μεταξάς, 79' Οζέγκοβιτς)

Τετάρτη 19 Οκτωβρίου

• ΑΕΛ - Λεβαδειακός 1-2 (7' Πεντρόσο - 25' Νίκας, 43' Σκβάρκα)
  • Καλαμάτα - Παναιτωλικός 4-3 πέν (2-2 κ.α.&παρ.) (35', 39' Ρόβας / 30', 78' Φλόρες)
  • Καλλιθέα - Βέροια 1-0 (44' Καμπρέρα)
  • Πανσερραϊκός - Παναχαϊκή 5-3 παρ. (2-2 κ.α.) (41' πεν Σαΐντ, 90+8', 110' Κατσαντώνης, 105' Μούργος, 115' Σοφιανός / 62' Μπουρλάκης, 65' Μυτίδης)
  • Αλμωπός Αριδαίας - Λαμία 0-2 (26' Προβυδάκης, 60' Μαρμεντίνι)
  • 18:00 Αστέρας - Ατρόμητος