Αθλητισμός|13.11.2022 21:45

Κόλλησαν στην ισοπαλία Ολυμπιακός και ΑΕΚ, κερδισμένος ο Παναθηναϊκός!

Σετ φωτογραφιών, σύρετε προς τα αριστερά
Στιγμιότυπα από το Ολυμπιακός - ΑΕΚ/Gallery-Eurokinissi

Το ντέρμπι του Ολυμπιακού με την ΑΕΚ έληξε ισόπαλο (0-0) και μεγάλος κερδισμένος βγήκε ο Παναθηναϊκός που αύξησε τη διαφορά του απ' τους διώκτες στη μάχη για την κατάκτηση του τίτλου της Super League. Η Ένωση ήταν ανώτερη στο α' ημίχρονο αλλά οι Ερυθρόλευκοι άντεξαν στην πίεση. Στο β' ημίχρονο το παιχνίδι ισορρόπησε αλλά το γκολ δεν ήρθε για καμιά απ' τις δυο ομάδες παρά τις ευκαιρίες που δημιούργησαν. Στο τέλος της ημέρας οι Πράσινοι χαμογέλασαν καθώς μετά τη 12η νίκη τους επί του Ατρόμητου αποσπάστηκαν οχτώ βαθμούς απ' την ΑΕΚ και 12 απ' τους Ερυθρόλευκους.

Η ΑΕΚ προκάλεσε σοβαρό πρόβλημα στον Ολυμπιακό με την πίεση που άσκησε ψηλά στο γήπεδο. Η πρώτη καλή στιγμή καταγράφηκε στο 16' με τον Λιβάι αλλά ο Παπασταθόπουλος έδιωξε προτού η μπάλα περάσει τη γραμμή, ενώ στο 19' η Ένωση είχε ακόμα μια ευκαιρία με τον Ρότα αλλά ο Πασχαλάκης απέκρουσε. Η ΑΕΚ απείλησε ξανά με τον Λιβάι στο 37'  αλλά η μπάλα πέρασε άουτ. Ο Ολυμπιακός που πέρασε δύσκολες στιγμές απέναντι στην ανώτερη Ένωση έμεινε όρθιος διατηρώντας το μηδέν στην άμυνα.

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Ολυμπιακός βελτίωσε το παιχνίδι του περιορίζοντας την επιθετικότητα της ΑΕΚ. Μάλιστα στο 59' έφτασε στην επίτευξη ενός γκολ με τον Χάμες Ροντρίγκες όμως ο Μασούρας στο ξεκίνημα της φάσης ήταν οφσάιντ, εξού και η ακύρωση του γκολ. Η ΑΕΚ απείλησε για πρώτη φορά στο β' ημίχρονο με τον Λιβάι στο 68' αλλά ο Πασχαλάκης έδιωξε σε κόρνερ.

Στο 74' οι Πειραιώτες είχαν μεγάλη διπλή χαμένη ευκαιρία με Παπασταθόπουλο και Ροντρίγκες αλλά ο Αθανασιάδης απομάκρυνε τον κίνδυνο. Η ΑΕΚ απάντησε με ευκαιρία του Μουκουντί στο 86' όμως ο Πασχαλάκης μπλόκαρε, ενώ στο 88' ο Φαν Βέερτ απείλησε με κεφαλιά.

Ολυμπιακός: Πασχαλάκης, Παπασταθόπουλος, Ντόι, Άβιλα (89' Αγκιμπού), Ρέαμπτσουκ, Εμβιλά, Χουάνγκ, Μασούρας (60' Γκάρι Ροντρίγκες), Μπιέλ (82' Βρουσάι), Χάμες Ροντρίγκες (89' Φορτούνης, Μπακαμπού (82' Ελ Αραμπί).

ΑΕΚ: Aθανασιάδης, Μουκουντί, Μοχαμάντι, Ρότα, Βίντα, Γιόνσον, Γκατσίνοβιτς, Πινέδα (82' Μάνταλος), Άμραμπατ (75' Φαν Βέερτ), Αραούχο, Γκαρσία.