Αθλητισμός|07.01.2023 21:45

Basket League: Με την ψυχή στο στόμα ο Παναθηναϊκός το Περιστέρι - Αποδοκιμασίες στο ΟΑΚΑ

Ο Παναθηναϊκός επικράτησε 72-71 με την «ψυχή στο στόμα» του Περιστερίου για την Basket League. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη που επέστρεψε από διαφορές 20 πόντων, λίγο έλειψε στο φινάλε να σοκάρει τους Πράσινους, οι οποίοι για ακόμα ένα ματς έβγαλαν προβληματικό χαρακτήρα στο παιχνίδι τους. Οι έντονες αποδοκιμασίες στο φινάλε της αναμέτρησης καταδεικνύουν και το βαρύ κλίμα που υπάρχει στην ομάδα.

Ο Παναθηναϊκός εμφάνισε δύο εντελώς διαφορετικά πρόσωπα στο παρκέ. Στα πρώτα 30 λεπτά ήταν σοβαρός αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο κατέρρευσε αγωνιστικά σημειώνοντας μόλις 7 πόντους. Αντιθέτως, δέχθηκε 27 πόντους από το εξαιρετικό Περιστέρι, που έφτασε κοντά σε επική ανατροπή στην επιστροφή του Σπανούλη στο ΟΑΚΑ ως αντίπαλος προπονητής.

Στην τέταρτη περίοδο οι Πράσινοι πέτυχαν τους πρώτους τους πόντους μετά από επτά λεπτά με τον Πονίτκα και είχαν ακόμα ένα καλάθι με τον Πάρις Λι και 3 βολές, με τον Αμερικανό άσο μάλιστα στα 6'' να αστοχεί σε δίποντο και να δίνει την ευκαιρία στον Ντένμον για τη νίκη στο Περιστέρι. Το τελικό σουτ όμως ήταν άστοχο.

Πρώτος σκόρερ από τον Παναθηναϊκό ήταν ο Πάρις Λι, που ολοκλήρωσε το παιχνίδι με 20 πόντους και 3/5 τρίποντα, με τον Νέιτ Ουόλτερς να έχει άλλους 12. Από 10 είχαν οι Γιώργος Καλαϊτζάκης και Αρτούρας Γκουντάιτις. Από την πλευρά του Περιστερίου, πρωταγωνιστής ήταν ο Σιλβέν Φρανσίσκο με 18 πόντους, με τον Λεωνίδα Κασελάκη να προσθέτει άλλους 14. Στους 12 ο Αλέκσα Ραντάνοφ και στους 10 Μάρκους Ντένμον.

Παναθηναϊκός: Γουόλτερς 12 (6/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα), Γουίλιαμς 6 (2/6 σουτ, 2 ριμπάουντ), Γ. Καλαϊτζάκης 10 (1/1 δίποντο, 1/4 τρίποντα, 5/6 βολές), Πονίτκα 5 (2/3 δίποντα, 1/2 βολές, 7 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 5 λάθη), Γκουντάιτις 10 (4/6 δίποντα, 2/7 βολές, 10 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 3 μπλοκ), Λι 20 (3/3 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 5/7 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαγιάννης 2 (1/5 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 λάθη), Μποχωρίδης, Μαντζούκας 7 (1)

Περιστέρι: Μπίλαν 2, Φρανσίσκο 18 (2/4 δίποντα, 4/12 τρίποντα, 2/2 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 5 κλεψίματα, 5 λάθη), Ντένμον 10 (2), Κασελάκης 14 (2/6 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 6 ριμπάουντ), Αγραβάνης 5 (1/9 σουτ, 4 ριμπάουντ), Τζούστον 10 (5 ριμπάουντ), Μωραΐτης, Ραντάνοβ 12 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Πουλιανίτης, Περσίδης, Ζούγρης

Προμηθέας - Άρης 64-61

Ένα τρίποντο του Αρνόλντας Κουλμπόκα δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, το οποίο ήταν και το μοναδικό εύστοχο του Λιθουανού φόργουορντ σε επτά προσπάθειες, έκρινε τον αγώνα του Προμηθέα με τον Άρη στην Πάτρα. Οι Αχαιοί επικράτησαν με 64-61 βελτιώνοντας το ρεκόρ τους σε 5-6 και υποχρεώνοντας τους Θεσσαλονικείς στην πέμπτη ήττα τους.

Προμηθέας: Κάουαν 7, Μουράτος 4 (1), Κακλαμανάκης 4, Σίμπσον 3 (1), Κουλμπόκα 18 (1), Ντάνγκουμπιτς 3, Κοντίτ 7, Τσαϊρέλης 4, Γκίκας 6 (1), Τόμασον 8.

Άρης: Χόρχλερ 2, Γκούντγουιν 9, Νότε 13 (1), Νετζήπογλου, Χάγκινς 9 (1), Μήτρου-Λονγκ 9, Σανόγκο, Τολιόπουλος 15 (2), Καββαδάς 4.

Ιωνικός - Καρδίτσα 78-71

Μεγάλη νίκη παραμονής πανηγύρισε ο Ιωνικός στο κλειστό του Πλάτωνα, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν σε 3-8 το ρεκόρ τους υποχρεώνοντας την Καρδίτσα στη 10η ήττα της σε 11 αγώνες. Οι Νικαιώτες επικράτησαν με 78-71 έχοντας σε... κέφια τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη, ο οποίος τελείωσε τον αγώνα 23 πόντους.

Ιωνικός: Μπέμπης, Μαυροκεφαλίδης 23 (2), Μάντζαρης 3 (1), Χόκινς 4, Λέισι 19 (1), Κάπελαν 11 (3), Νούνιεζ 7, Σίμονς 6, Αρσενόπουλος 3 (1), Παρκς 2.

Καρδίτσα: Μπεχάιμ 8 (1), Πριτζέτ 14, Αθηναίου 8 (1), Αγραβάνης 10, Σαρικόπουλος 2, Καρράς 2, Καλαϊτζάκης, Γκιουζέλης 6 (1), Τσούκας, Γουέστ 6, Γκάμπροβσεκ 15 (2).