Αθλητισμός|27.01.2023 00:00

Euroleague: Τρομερή ανατροπή του Παναθηναϊκού επί της Ζαλγκίρις - Απ' το -15 στο +24 οι Πράσινοι!

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε στο -15 απ' τη Ζαλγκίρις αλλά κάνοντας μια σπουδαία ανατροπή και με μεγάλη εμφάνιση του Πάρις Λι κυριάρχησε με 89-65 στο ΟΑΚΑ για την Euroleague.

Ήταν μια εξαιρετική αντίδραση των Πρασίνων οι οποίοι βρέθηκαν στο -15 στο πρώτο ημίχρονο απέναντι στη φορμαρισμένη Ζαλγκίρις εμφανίζοντας πολλές από τις παθογένειές τους στα πρώτα δύο δεκάλεπτα. Ωστόσο, όχι μόνο γύρισαν το ματς, αλλά πήραν και την νίκη με... περίπατο, ο οποίος εν πολλοίς οφείλεται στο σόου του Πάρις Λι.

Το Τριφύλλι προφανώς παραμένει μακριά από την οκτάδα, καθώς το ρεκόρ του πια είναι στο 8-13. Όμως, με αυτό το δεύτερο ημίχρονο (37π. στην 3η περίοδο και 62-23 επιμέρους σκορ στην επανάληψη), έδειξε πως έχει αδικήσει τον εαυτό του, αφού διαθέτει ταλέντο και ποιότητα. Στην αντίπερα όχθη, η Ζαλγκίρις που ήρθε στην Αθήνα με τέσσερις σερί νίκες, υποχώρησε στο 12-9. Στην ουσία, η ελληνική ομάδα έκανε το... τέλειο 20λεπτο στην επανάληψη, με τον μοναδικό προβληματισμό της να σχετίζεται με τον τραυματισμό του Ματέους Πονίτκα.

Η «πράσινη» νίκη είχε ένα όνομα και μια υπογραφή: Πάρις Λι. Ο Αμερικανός πλέι μέικερ έβαλε 17π. στην 3η περίοδο, όταν οι γηπεδούχοι έφεραν... τούμπα το ματς και τελείωσε την «μαγική» εμφάνισή του με 24 πόντους (4/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα), 4 ασίστ, 3 κλεψίματα, γνωρίζοντας την αποθέωση από τον κόσμο. Τον Λι ακολούθησαν οι Ντουέιν Μπέικον (13π., 5ρ., 3ασ.), Ματέου Πονίτκα (13π., 3ρ., 2ασ.) και Γιώργος Παπαγιάννης (12π., 5ρ.). Μοναδικός διψήφιους για τους ηττημένους ήταν ο Ρόλαντ Σμιτς (11π., 5ρ.).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Π. Καλαϊτζάκης, Γουόλτερς 7 (1), Λι 24 (5), Παπαγιάννης 12, Γουίλιαμς 5 (1), Γ. Καλαϊτζάκης 4 (1), Σαμοντούροβ, Μπέικον 13 (1), Πονίτκα 13 (1), Γκριγκόνις 4, Γκουντάιτις 7.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ: Γκεντράιτις, Λεκαβίτσιους 9 (1), Χέιζ 4, Σμιτς 11 (1), Μπιρούτις 9, Λουκοσιούνας 3 (1), Μπραζντέικις 8 (1), Πολονάρα 2, Ντίμσα 8 (2), Μπουτκεβίτσιους 4, Ουλανόβας 7.