Αθλητισμός|09.04.2023 20:55

Premier League: Η Λίβερπουλ έβαλε φρένο (2-2) στην Άρσεναλ και η Σίτι ελπίζει

Ισόπαλο (2-2) έληξε το ντέρμπι της Λίβερπουλ με την Άρσεναλ στο Άνφιλντ για την 30ή αγωνιστική της Premier League και η Μάντσεστερ Σίτι μπορεί να ελπίζει ότι θα ψαλιδίσει τη διαφορά απ' τους Κανονιέρηδες που βρίσκονται στην κορυφή και στο +6 αλλά έχουν κι ένα ματς περισσότερο.

Οχτώ αγωνιστικές πριν από το φινάλε η Premiership παίρνει φωτιά μολονότι η Άρσεναλ έδειξε και πάλι ότι είναι «πολύ σκληρή για να πεθάνει» και παραμένει φαβορί για τον τίτλο. Το παιχνίδι ήταν καταπληκτικό και είχε τρομερό σασπένς μέχρι και το τελευταίο δευτερόλεπτο. Ο Μαρτινέλι άνοιξε το σκορ στο 8', ενώ από δική του ασίστ, ο Ζεσούς, είκοσι λεπτά αργότερα «έγραψε» το 0-2 με το τρίτο του γκολ σε δύο αγωνιστικές.

Η Λίβερπουλ θα μπορούσε να είχε ισοφαρίσει νωρίτερα στο δεύτερο μέρος, καθώς ο Σαλάχ μείωσε αρχικά στο 42΄ και στο ξεκίνημα του β' ημιχρόνου είχε την ευκαιρία από το σημείο του πέναλτι να φέρει το ματς στα ίσια αλλά αστοχησε. Τελικά τη λύση για τους Κόκκινους έδωσε ο Φιρμίνο στο 87'. Η Λίβερπουλ δεν ηττήθηκε μεν, παρέμεινε δε χωρίς νίκη για πέμπτο σερί ματς σε όλες τις διοργανώσεις και δίνει μάχη για να κερδίσει ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Προηγουμένως, η Κρίσταλ Πάλας με εντυπωσιακή ανατροπή σε λιγότερο από 15 λεπτά επικράτησε στην έδρα της Λιντς με το εμφατικό 5-1 κάνοντας αποφασιστικό βήμα για την αποφυγή του υποβιβασμού. Η Πάλας έκανε το δύο στα δύο με τον 75χρονο Ρόι Χότζσον στον πάγκο και με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Ολίζ, ο οποίος μοίρασε τρεις ασίστ!

Η Λιντς προηγήθηκε πολύ νωρίς στο σκορ με τον Μπάμφορντ (21΄), αλλά το γκολ της ισοφάρισης των «αετών» στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του α' μέρους απ' τον Γκουεχί αποδείχθηκε καθοριστικό. Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου οι Λονδρέζοι σκόραραν δύο φορές (53΄, 56΄) με Αγιού και Εζέ, ο Έντουαρντ έγραψε το 1-4 στο 70' και πάλι ο Αγιού διαμόρφωσε το 1-5 στο 78'.