Αθλητισμός | 03.05.2023 19:59

Live τα μεγάλα ντέρμπι της Super League: Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ και ΑΕΚ - Ολυμπιακός στη μάχη για τον τίτλο

Η μάχη για τον τίτλο στη Super League κορυφώνεται. Τρεις αγωνιστικές πριν απ' το τέλος ενός συναρπαστικού πρωταθλήματος ο Παναθηναϊκός υποδέχεται τον ΠΑΟΚ στη Λεωφόρο και η ΑΕΚ τον Ολυμπιακό στην OPAP Arena. Οι Πράσινοι και οι Κίτρινοι είναι ισόβαθμοι με το Τριφύλλι να έχει προβάδισμα στην ισοβαθμία, ενώ μάχη για την τρίτη θέση δίνουν και οι Πειραιώτες με τους Θεσσαλονικείς...

Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-1

9' ΓΚΟΛ! 1-0 ο Παναθηναϊκός! Με ιδανικό τελείωμα του Μαντσίνι ανοίγει το σκορ το Τριφύλλι νωρίς στο παιχνίδι αιφνιδιάζοντας τον ΠΑΟΚ.

39' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΠΑΟΚ και σπουδαία επέμβαση του Μπρινιόλι σε τετ α τετ με τον Μπράντον Τόμας.

Τέλος ημιχρόνου στη Λεωφόρο. Παναθηναϊκός - ΠΑΟΚ 1-0

53' ευκαιρία με τον Σπόραρ για τον Παναθηναϊκό. Ο Κοτάρσκι όμως απέκρουσε διατηρώντας το 1-0.

59' ΓΚΟΛ! Ο ΠΑΟΚ ισοφαρίζει με εξαιρετικό τελείωμα του Μπράντον Τόμας για το 1-1.

Ο Παναθηναϊκός είχε τρεις ευκαιρίες με Μπερνάρ (δις) και με Τσέριν στο διάστημα 61-64' αλλά ο Κοτάρσκι ήταν ασύλληπτος, ενώ στο 79' ο Μαντσίνι είχε ωραίο σουτ στο οριζόντιο δοκάρι.

84' Απευθείας κόκκινη για τον Παναθηναϊκό! Ο Σένκεφελντ έκανε επικίνδυνο παίξιμο και βρήκε στο κεφάλι τον Τόμας.

95' Τέλος στη Λεωφόρο. Ισόπαλο 1-1 το ντέρμπι του Παναθηναϊκού με τον ΠΑΟΚ.

Οι ενδεκάδες

• Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Σάρλια, Σένκεφελντ, Χουάνκαρ, Τσόκαϊ (86' Μάγκνουσον), Τσέριν, Μπερνάρ (74' Κλεϊνχέισλερ), Μαντσίνι (86' Παλάσιος), Ιωαννίδης, Σπόραρ (61' Ρουμπέν).
  • ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Λύρατζης (81' Βιεϊρίνια), Κεντζιόρα, Νάσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Ντάντας (71' Σβαμπ), Φελίπε Σοάρες, Ζίβκοβιτς, Ελ Καντουρί (81' Μπίσεσβαρ), Κωνσταντέλιας, Ολιβέιρα (28' Τόμας).

ΑΕΚ - Ολυμπιακός 0-0

Η ΑΕΚ είχε τον έλεγχο στο πρώτο 20λεπτο αλλά ο Ολυμπιακός είχε την πρώτη σπουδαία ευκαιρία. Στο 21' ο Μπακαμπού απείλησε με ωραίο σουτ αλλά ο Αθανασιάδης απέκρουσε εντυπωσιακά σε κόρνερ.

22' Η Ένωση είχε τη δική της καλή στιγμή με τον Λιβάι να σουτάρει αλλά τον Τζολάκη να είναι σε ετοιμότητα.

Τέλος ημιχρόνου στην OPAP Arena. AEK - Ολυμπιακός 0-0

46' Με αλλαγή του Ντόη αντί του Μπα άρχισε το β' ημίχρονο ο Ολυμπιακός.

69' Ο Ολυμπιακός σκόραρε με τον Μπακαμπού αλλά ήταν οριακά οφσάιντ και το γκολ δεν μέτρησε.

Τέλος στην OPAP Arena. Ισόπαλο το ντέρμπι της ΑΕΚ με τον Ολυμπιακό (0-0).

• ΑΕΚ: Αθανασιάδης, Μοχαμάντι (81' Ελίασον), Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι, Γιόνσον (61' Πινέδα), Άμραμπατ (93' Ζίνι), Γκατσίνοβιτς (81' Φερνάντες), Τσούμπερ (61' Μάνταλος), Γκαρσία.
  • Ολυμπιακός: Τζολάκης, Ροντινέι, Παπασταθόπουλος, Μπα (46' Ντόη), Ρέαμπτσουκ, Σαμασέκου (77' Κασάμι), Εμβιλά, Χουάνγκ, Μπιέλ (64' Μασούρας), Φορτούνης, Μπακαμπού (77' Ελ Αραμπί).

Άρης - Βόλος 4-2

3' ΓΚΟΛ! 1-0 ο Άρης με γκολ του Πάλμα νωρίς στο ματς.

44' ΓΚΟΛ! 2-0 ο Άρης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Πάλμα που σκοράρει για δεύτερη φορά στο ματς.

51΄ΓΚΟΛ! 2-1 ο Βόλος με τέρμα του Ταχάτου.

57' ΓΚΟΛ! 3-1 ο Βόλος άμεσα με τον Γκρέι.

60' ΓΚΟΛ! 3-2 ο Άλχο για τον Βόλο.

65' Κόκκινη κάρτα ο Ντέλετιτς!

74' ΓΚΟΛ! 4-2 ο Γκαρσία για τον Άρη.

Τελείωσε το ματς στο Κλ. Βικελίδης με νικη του Άρη που σφράγισε το ευρωπαϊκό εισιτήριο.