Αθλητισμός | 20.05.2023 20:19

Premier League: Η Λίβερπουλ γκέλαρε στον Άνφιλντ και η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ με τη Νιούκαστλ αγκάλιασαν το Champions League

Η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ επικράτησε 1-0 εκτός έδρας της Μπόρνμουθ και μαζί με τη Νιούκαστλ χρειάζονται από έναν βαθμό στα εναπομείναντα δύο παιχνίδια που έχουν να δώσουν για να εξασφαλίσουν θέση στην τετράδα της Premier League που οδηγεί στο Champions League. Η μοναδική ομάδα που μπορεί να τις φτάσει είναι η Λίβερπουλ, η οποία όμως μετά το 1-1 εντός έδρας με την Άστον Βίλα έμεινε τρεις βαθμούς μακριά από την τετράδα, έχοντας μόλις ένα παιχνίδι στη διάθεσή της να καλύψει τη διαφορά.

Εν τέλει, η Άστον Βίλα εξελίχθηκε στον απόλυτο «ρυθμιστή» στη μάχη για το Champions League. Οι Χωριάτες πήραν ισοπαλία 1-1 στο Άνφιλντ και κατά πάσα πιθανότητα στέλνουν τους Κόκκινους στο Europa League. Ο Ράμσει στο 27΄ πέτυχε το γκολ των φιλοξενούμενων που λίγο νωρίτερα έχασαν πέναλτι με τον Γουάτκινς, ενώ ο Ρομπέρτο Φιρμίνο ισοφάρισε στο 90΄ στο τελευταίο του παιχνίδι στο Άνφιλντ καθώς ανακοίνωσε ότι αποχωρεί μετά από μια οκταετία.

Η Γιουνάιτεντ νίκησε δύσκολα 1-0 την Μπόρνμουθ χάρη σε ωραίο γκολ του Κασεμίρο και ορισμένες εξαιρετικές αποκρούσεις του Ντε Χέα, ο οποίος κράτησε ανέπαφη την εστία του για 17η φορά εφέτος.

Σεζόν-ορόσημο είναι η εφετινή για τη Νιούκαστλ η οποία επέστρεψε μετά από δέκα χρόνια στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις και μετά από είκοσι στους ομίλους του Champions League, καθώς η τελευταία της παρουσία χρονολογείται από το 2002-03.

Στο «Μολινό» διαδραματίστηκε ματς-θρίλερ με την Έβερτον να κερδίζει «χρυσό» βαθμό με σκόρερ τον Γέρι Μίνα στο ένατο και τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων. Με ήττα οι Τόφις θα βρίσκονταν με το... ένα πόδι στην Championship, όμως τώρα κρατούν την τύχη στα δικά τους χέρια.

Παράλληλα, σπουδαία εκτός έδρας νίκη σημείωσε η Μπρέντφορντ, που επικράτησε της Τότεναμ στο Λονδίνο με 3-1 σε αναμέτρηση για την 37η αγωνιστική της Premier League. Με αυτή τη νίκη οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τους 56 βαθμούς και βρίσκονται μόλις έναν βαθμό πίσω από τη σημερινή τους αντίπαλο που με 57 βαθμούς καταλαμβάνει την 7η θέση που οδηγεί στο Europa Conference League της ερχόμενης περιόδου.

Οι Πετεινοί προηγήθηκαν μόλις στο 8ο λεπτο με τον Χάρι Κέιν, που έγινε ο πρώτος παίκτης στην ιστορία της Premier League (από το 1992-93) που σκοράρει σε 25 διαφορετικά παιχνίδια σε μία σεζόν 38 αγωνιστικών. Η Μπρέντφορντ όμως με τα τέρματα των Εμπεουμό (50΄, 62΄) και Γουίσα (88΄) κατάφερε να ανατρέψει την κατάσταση και να φύγει με τη νίκη.

Αποτελέσματα

• Τότεναμ - Μπρέντφορντ 1-3 (8΄ Κέιν - 50΄, 62΄ Εμπεουμό, 88΄ Γουίσα)
  • Μπόρνμουθ - Μάντσεστερ Γ. 0-1 (9΄ Κασεμίρο)
  • Φούλαμ - Κρίσταλ Πάλας 2-2 (45+5΄πεν., 61΄ Μίτροβιτς - 34΄ Εντουάρ, 83΄ Γουόρντ)
  • Λίβερπουλ - Άστον Βίλα 1-1 (90΄ Φιρμίνο - 27΄ Ράμσεϊ)
  • Γουλβς - Έβερτον 1-1 (34΄ Χουάνγκ - 90+9΄ Μίνα)
  • Νότιγχαμ Φόρεστ - Άρσεναλ (19:30)