Αθλητισμός | 25.07.2023 20:45

Live ενημέρωση Ντνίπρο - Παναθηναϊκός: Η πρώτη ευρωπαϊκή μάχη των Πρασίνων στα προκριματικά του Champions League

Ο Παναθηναϊκός ρίχνεται στη μάχη των ευρωπαϊκών Κυπέλλων καθώς αντιμετωπίζει στο Κόζιτσε της Σλοβακίας την ουκρανική Ντνίπρο για τον 2ο προκριματικό γύρο του Champions League. Η ρεβάνς θα γίνει στη Λεωφόρο την Τρίτη 1η Αυγούστου.

Οι ενδεκάδες

• Ντνίπρο: Κιναρέικιν, Μιροσνιτσένκο, Σβάτοκ (61' Κόχουτ), Σαράπι, Κράβετς, Μπαμπένκο (84' Τάντσικ), Μπλάνκο (83' Γκόριν), Χουτσούλιακ, Ρουμπσίνσκι, Τρετιακόφ (61' Άνταμτσιουκ), Ντόβμπικ.
  • Παναθηναϊκός: Μπρινιόλι, Κώτσιρας, Χουάνκαρ, Σένκεφελντ (24' Γεντβάι), Μάγκνουσον, Ρουμπέν, Βιλένα (70' Τσόκαϊ), Τζούριτσιτς (78' Μαντσίνι), Μπερνάρ (70' Βέρμπιτς), Παλάσιος, Σπόραρ (78' Ιωαννίδης).

Λεπτό προς λεπτό η εξέλιξη του αγώνα

1' Σέντρα στον αγώνα.

8' Απείλησε με εκτέλεση φάουλ του Μάγκνουσον ο Παναθηναϊκός.

ΓΚΟΛ! 0-1 ο Παναθηναϊκός. Ο Σπόραρ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα από κοντά μετά από ωραία προσπάθεια και ασίστ του Χουάνκαρ.

13' Νέα απειλή απ' τον Παναθηναϊκό αλλά ο Κώτσιρας σούταρε άουτ απ' το ύψος της μεγάλης περιοχής.

18' Πρώτη φάση για την Ντνίπρο με τον Ντόβμπικ που σούταρε άουτ.

24' Αναγκαστική αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Αποχώρησε με μυϊκό πρόβλημα ο Σένκεφελντ. Στη θέση του μπήκε ο Γεντβάι.

45+3' Λήξη ημιχρόνου. Ο Παναθηναϊκός προηγείται με 1-0 χάρη στο γκολ του Σπόραρ απ' το 11'.

46' Άρχισε το β' ημίχρονο.

50' Εναέριο γυριστό απ' τον Σαράπι αλλά η μπάλα έφυγε άουτ.

51' Σημαντική στιγμή για την Ντνίπρο που απείλησε με ωραίο σουτ του Ντόβμπικ. Ωστόσο η μπάλα έφυγε ελάχιστα πάνω απ' το οριζόντιο δοκάρι του Μπρινιόλι.

58' Μεγάλη χαμένη ευκαιρία για τον Παναθηναϊκό με τον Βιλένα να πιάνει το πλασέ. Όμως η μπάλα έφυγε άουτ.

72'  Ο Ρουτσίσκι βρέθηκε σε θέση βολής μέσα στην περιοχή, έκανε το σουτ αλλά η μπάλα βρήκε στον Χουάνκαρ και κατέληξε κόρνερ.

ΓΚΟΛ! 0-2 ο Παναθηναϊκός! 74' Εξαιρετικό σουτ του Τζούριτσιτς λίγο έξω απ' τη μεγάλη περιοχή! Δεύτερο γκολ για το Τριφύλλι που πλησίασε περισσότερο στην πρόκριση.

83' Πέναλτι για τον Παναθηναϊκό. Το κέρδισε ο Χουάνκαρ.

ΓΚΟΛ! 0-3 ο Παναθηναϊκός! 84' Θαυμάσια εκτέλεση απ' τον Ιωαννίδη στο κέντρο της εστίας και το Τριφύλλι σκοράρει για τρίτη φορά.

ΓΚΟΛ! 1-3 η Ντνίπρο με κοντινή προβολή του Νταντσίκ σε αδράνεια της άμυνας του Παναθηναϊκού.

Λήξη του αγώνα. Σπουδαία νίκη του Παναθηναϊκού με 1-3 που τον φέρνει δεδομένα σε ομίλους και παράλληλα τον διατηρεί ζωντανό για το Champions League.