Αθλητισμός|28.10.2023 18:56

Ήττα του Τσιτσιπά απ' τον Μεντβέντεφ και αποκλεισμός απ' τα ημιτελικά της Βιέννης

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς ηττήθηκε στις λεπτομέρειες από τον Ντανίλ Μεντβέντεφ και αποκλείστηκε στον ημιτελικό του Erste Bank Open (ATP 500) που διεξάγεται στη Βιέννη.

Παρότι ήταν η καλύτερη εμφάνιση των τελευταίων εβδομάδων, ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο.7) ηττήθηκε με 6-4, 7-6(6) από τον 27χρονο Ρώσο (Νο.3) σε 1 ώρα και 44 λεπτά και δεν θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει τον δεύτερο φετινό τίτλο του. Έχασε και την ευκαιρία να βρεθεί ακόμα πιο κοντά στο Τορίνο (ATP Finals), αλλά έχει χτίσει μια καλή διαφορά από τους αντιπάλους του και η λογική λέει ότι θα είναι στο τελευταίο μεγάλο ραντεβού της χρονιάς.

Ο Τσιτσιπάς έπαιξε πολύ καλά κόντρα σε έναν αντίπαλο που πάντα του δημιουργεί προβλήματα (4-9 το head to head), όμως δεν χειρίστηκε όπως έπρεπε τους κρίσιμους πόντους, σε αντίθεση με τον Μεντβέντεφ. Ο τενίστας από τη Μόσχα εκμεταλλεύτηκε τις ευκαιρίες του και επικράτησε του Έλληνα άσου.