Αθλητισμός|06.12.2023 09:53

Premier League: Ματσάρα στο Λούτον και σπουδαία νίκη με ανατροπή για την Άρσεναλ με buzzer beater του Ράις

Για ακόμα μία αγωνιστική στην Premier League η Άρσεναλ εξασφάλισε την παραμονή της στην κορυφή της βαθμολογίας. Οι Κανονιέρηδες επικράτησαν με 4-3 στην έδρα της Λούτον σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που είχε τρομερή εξέλιξη και κρίθηκε με γκολ του Ντέκλαν Ράις στο 97ο λεπτό!

Στο παιχνίδι που άνοιξε την αυλαία της 15ης αγωνιστικής και πραγματοποιήθηκε στο γραφικό Kenilworth Road, η Άρσεναλ προηγήθηκε 0-1 με τον Μαρτινέλι στο 20' και 1-2 με τον Ζεσούς στο φινάλε του ημιχρόνου. Ενδιάμεσα (25') είχε ισοφαρίσει η μαχητική Λούτον με τον Όσο. Οι γηπεδούχοι έκαναν υπερπροσπάθεια και κατόρθωσαν να κάνουν ολική ανατροπή καθώς με δύο γκολ του Αντεμπάγιο στο 49' και του Μπάρκλεϊ στο 57' μετέτρεψαν το 1-2 σε 3-2. Όμως η ομάδα του Μικέλ Αρτέτα έβγαλε τρομερή αντίδραση. Ισοφάρισε με τον Χάβερτς στο 60' και πέτυχε το γκολ της νίκης στο 97' με κεφαλιά του Ράις.

Στο άλλο ματς της βραδιάς η Γουλβς επικράτησε 1-0 της Μπέρνλι με γκολ του Χουάνγκ.

Η Άρσεναλ παρέμεινε στην κορυφή με 36 βαθμούς (με ένα ματς περισσότερο) και ακολουθεί η Λίβερπουλ με 31, η Σίτι με 30, η Άστον Βίλα με  29, Τότεναμ με 27, η Νιούκαστλ με 26 και η Μαν. Γιουνάιτεντ με 24.