Αθλητισμός|03.05.2024 00:48

Conference League: Πρόβαδισμα πρόκρισης στον τελικό για τη Φιορεντίνα με buzzer beater

Έπειτα από ένα καταπληκτικό παιχνίδι με πέντε γκολ, ένταση και σασπένς μέχρι το φινάλε, η Φιορεντίνα επικράτησε 3-2 της Κλαμπ Μπριζ και πήρε ένα μικρό προβάδισμα για την πρόκριση στον τελικό του Europa Conference League, όπου είναι πιθανό να αναμετρηθεί με τον Ολυμπιακό μετά το 2-4 επί της Άστον Βίλα.

Οι Βιόλα πήραν νωρίς προβάδισμα με τον Σοτίλ και παρά τη γρήγορη ισοφάριση απ' τον Βάνακεν (εύστοχο πέναλτι στο 17'), έκλεισαν το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με το πολύ ωραίο γκολ του Μπελότι στο 37'. Παρά την αποβολή του Ονιεντίκα με δύο κίτρινες μέσα σε τέσσερα λεπτά (58' και 61') η Μπριζ έφερε το ματς ξανά στα ίσια με τον Τιάγκο στο 63'.

Η Φιορεντίνα όμως είπε την τελευταία λέξη στο 90+1', οπότε διεθνής Ανγκολέζος επιθετικός, Εμπαλά Ενζολά με ακόμα ένα εξαιρετικό γκολ χάρισε τη νίκη στους γηπεδούχους και το προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς της επόμενης Πέμπτης (9/5).

Αποτελέσματα

• Άστον Βίλα - Ολυμπιακός 2-4 (45+1΄ Γουότκινς, 52΄ Ντιαμπί - 16΄, 28΄, 56΄ πέν. Ελ Κααμπί, 67' Eσε)

• Φιορεντίνα - Μπριζ  3-2 (5΄ Σοτίλ, 37΄ Μπελότι, 90΄+2΄ Ενζολά - 17΄ πέν. Βάνακεν, 63΄ Τιάγκο)