Αθλητισμός|12.05.2024 17:25

Η μεγάλη επιστροφή της Ζανκτ Πάουλι στην Bundesliga! Ξανά στη μεγάλη κατηγορία μετά από 13 χρόνια

Η Ζανκτ Πάουλι έβαλε τέλος στην αναμονή 13 ετών. Η ομάδα από το Αμβούργο , στην οποία αγωνίζεται έχοντας πρωταγωνιστικό ρόλο ο Μανώλης Σάλιακας, πήρε την άνοδο στην Bundesliga για πρώτη φορά από το 2011 μετά από τη νίκη που πέτυχε επί της Όσναμπρικ με 3-1 για την προτελευταία αγωνιστική της Bundesliga 2. Αντιθέτως, το Αμβούργο δεν κατόρθωσε για ακόμα μία χρονιά να εξασφαλίσει το εισιτήριο για τη μεγάλη κατηγορία...

Ο Αφολάγιαν ήταν εκείνος που άνοιξε το σκορ στο 7ο λεπτό, με τον ίδιο παίκτη να διπλασιάζει τα τέρματα για την Ζανκτ Πάουλι. Ο Αρτέλ στο 68ο λεπτό πέτυχε τρίτο γκολ για την ομάδα του, με τον Κελ να μειώνει στο 90+1' για τους φιλοξενούμενους. Με το σφύριγμα της λήξης χιλιάδες φίλοι της Ζανκτ Πάουλι εισέβαλαν στον αγωνιστικό χώρο για να πανηγυρίσουν.

Επίσης το εισιτήριο της ανόδου εξασφάλισε η Χολστέιν Κίελ, ενώ στα μπαράζ μπήκε η Ντίσελντορφ του Χρήστου Τζόλη, ο οποίος πραγματοποιεί μια τρομερή σεζόν σκοράροντας ακατάπαυστα.