Αθλητισμός|19.05.2024 18:20

Formula 1: Καρδιοχτύπησε στο φινάλε αλλά νίκησε στην Εμίλια Ρομάνια ο Μαξ Φερστάπεν!

Ο Μαξ Φερστάπεν δεν πήρε μία από τις άνετες νίκες του αλλά και πάλι ανέβηκε στο ψηλότερο σκαλί του βάθρου. Ο Ολλανδός παγκόσμιος πρωταθλητής τερμάτισε πρώτος στην πίστα της Εμίλια Ρομάνια - Ίμολα και πανηγύρισε την πέμπτη νίκη του σε επτά αγώνες στο πρωτάθλημα της Formula 1.

Μέχρι τον 52ο από τους 63 γύρους o Φερστάπεν έδειχνε άνετος, όμως ξαφνικά ο Λάντο Νόρις, o οποίος είχε νικήσει στον προηγούμενο αγώνα, ανέβασε τον ρυθμό της McLaren και απείλησε αισθητά τον Ολλανδό καθώς τερμάτισε στα μόλις 7 δέκατα του δευτερολέπτου πίσω του! Στο βάθρο ανέβηκε και η Ferrari με την 3η θέση του Σαρλ Λεκλέρ, ο οποίος μάλιστα ανέβηκε στη δεύτερη θέση της γενικής κατάταξης προσπερνώντας τον Πέρες.

Ο Φερστάπεν δύσκολα θα χάσει τον τέταρτο διαδοχικό τίτλο του καθώς απέχει 48 βαθμούς απ' τον δεύτερο Λεκλέρ και 54 απ' τον τρίτο Πέρες.

Τη βαθμολογούμενη δεκάδα συμπλήρωσαν οι Πιάστρι, Σάινθ, Χάμιλτον, Ράσελ, Πέρες, Στρολ και Τσουνόντα.