Αθλητισμός|25.05.2024 00:22

Final 4 Euroleague: Η Ρεάλ Μαδρίτης «έπνιξε» τον Ολυμπιακό στην πρώτη περίοδο και το όνειρο έσβησε νωρίς - Τελικό με τον Παναθηναϊκό οι Μερένχες

Γιάννης Κούσουλας

Η Ρεάλ Μαδρίτης λύγισε τον Ολυμπιακό με 87-76 στον ημιτελικό του Final 4 της Euroleague και θα αναμετρηθεί με τον Παναθηναϊκό στον κυριακάτικο τελικό (27/5, 21.00) που θα αναδείξει τον πρωταθλητή Ευρώπης.

Οι Μερένχες ήταν ασταμάτητοι στο ξεκίνημα του ματς φτάνοντας τη διαφορά μέχρι και το +25! Ήταν ουσιαστικά το διάστημα που κόστισε στον Ολυμπιακό. Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα έκανε μεγάλη προσπάθεια για να επιστρέψει στο ματς, έριξε τη διαφορά κάτω απ' τους δέκα αλλά απέναντι σ' αυτή τη Ρεάλ Μαδρίτης, ήταν εξαιρετικά δύσκολο να επιτευχθεί το θαύμα της ανατροπής.

Η περυσινή πρωταθλήτρια Ευρώπης Ρεάλ θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει έναν back to back τίτλο στην Euroleague απέναντι στον Παναθηναϊκό που θέλει να ολοκληρώσει με τον καλύτερο δυνατό τρόπο τη μεγάλη επιστροφή του στο μπασκετικό προσκήνιο.

Ο κυριακάτικος τελικός θα είναι ο 21ος της Ρεάλ στη διοργάνωση. Οι Μαδριλένοι έχουν κερδίσει τους 11 από τους 20. Το παράδοξο είναι πως παρόλο που ο Παναθηναϊκός και η Ρεάλ αποτελούν δύο υπεδυνάμεις του ευρωπαϊκού μπάσκετ έχοντας συμμετάσχει σε 26 τελικούς, θα είναι η πρώτη φορά στην ιστορία που θα αναμετρηθούν για τον τίτλο!

Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός «κλείνει» το τρίτο σερί Final 4 χωρίς να κατακτήσει τον τίτλο.

Ο Ντζάναν Μούσα με μια μυθική εμφάνιση έβαλε την υπογραφή του στην πρόκριση των Ισπανών (20 πόντοι με 5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα), με τον Μάριο Χεζόνια να τα κάνει μεγάλο ματς από την μεριά του (12π., 6ρ.). Πρωταγωνιστές οι ψηλοί του Τσους Ματέο (11π. ο Γκερσόν Γιαμπουσέλε, 11π. ο Βενσάν Πουαριέ, 9π. ο Έντι Ταβάρες), που κυριάρχησαν στη ρακέτα. Εξαιρετική εμφάνιση κι από τον Σέρχι Ροντρίγκεθ (8π. με 3/4 σουτ, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ).

Από την άλλη, ο Γιώργος Μπαρτζώκας είδε την τριπλέτα Άλεκ Πίτερς (23π., 10ρ.), Νάιτζελ Ουίλιαμς - Γκος (15π., 4ρ., 3ασ., 4κλ.) και Σακίελ ΜακΚίσικ (17π., 4ρ., 3κλ.) να προσπαθεί να... γυρίσει μόνη της το ματς, Όμως, ο Ολυμπιακός δεν πήρε πράγματα από την «πολυδιαφημισμένη» θέση «5», ενώ και ο Τόμας Ουόκαπ δεν βρήκε ρυθμό (2/11 σουτ σε 27').

Η εξέλιξη του ημιτελικού

Το ξεκίνημα της Ρεάλ Μαδρίτης ήταν κάτι περισσότερο από εντυπωσιακό. Οι παίκτες του Τσους Ματέο ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και αποτελεσματικοί στην άμυνα βάζοντας εξαρχής δύσκολα στον Ολυμπιακό που έδειχνε εγκλωβισμένος. Κάπως έτσι η διαφορά εκτοξεύτηκε στους 18 πόντους στο φινάλε της πρώτης περιόδου!

Το ίδιο σκηνικό συνεχίστηκε και στη δεύτερη περίοδο. Οι Μερένχες που σούταραν με 75% απ' το τρίποντο έστειλαν τη διαφορά στο +20 και αργότερα έφτασαν μέχρι το +23 (47-24) και το +25 (54-29) προτού το ημίχρονο τελειώσει στους 19 (56-37).

Στην τρίτη περίοδο ο Ολυμπιακός εμφανίστηκε πιο αποφασιστικός. Έγινε πιο αποτελεσματικός σε άμυνα και επίθεση φέρνοντας σύντομα τη διαφορά στους 12 πόντους (60-48). Η Ρεάλ βρήκε λύσεις επιθετικά σκοράροντας, όμως οι Πειραιώτες βρήκαν μεγάλα καλάθια απ' τον Πίτερς μειώνοντας τη διαφορά στους δέκα πόντους (66-56). Τελικά όμως οι Μερένχες έκλεισαν την περίοδο στο +13 (71-58).

Ο Ολυμπιακός μπήκε στο παρκέ για την τελευταία περίοδο με αποφασιστικότητα και με μπροστάρηδες τον Πίτερς και τον Γκος μείωσε στους οχτώ (77-69) δείχνοντας σφυγμό... Η Ρεάλ όμως χάρη στο βάθος που έχει στο ρόστερ της και στις μεγάλες προσωπικότητες βρήκε τις λύσεις και έστειλε ξανά τη διαφορά στο +14 (87-73) προτού ολοκληρωθεί το ματς στο 87-76.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 28-10, 53-37, 71-58, 87-76

Ρεάλ Μαδρίτης: Κοζέρ 4, Φερνάντεθ, Αμπάλδε, Καμπάσο 3 (1/4 σουτ, 5 ριμπάουντ, 9 ασίστ), Χεζόνια 12 (3/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Ροντρίγκεθ 8 (2 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Πουαριέ 11 (4/5 δίποντα, 3/3 βολές), Ταβάρες 9 (3/3 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 3 μπλοκ), Γιουλ 9 (1), Γιαμπουσέλε 11 (2), Εντιαγέ, Μούσα 20 (5/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 1/1 βολή)

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 4 (2/5 δίποντα, 0/6 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 5 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γουίλιαμς-Γκος 15 (3/9 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 4 ριμπαουντ, 3 ασίστ, 4 κλεψίματα), Ράιτ, Κάναν 7 (2/5 τρίποντα), Φαλ 2 (6 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Παπανικολάου 3 (1/5 σουτ), Πίτερς 23 (3/6 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 2/2 βολές, 10 ριμπαουντ), Πετρούσεβ 5 (1), Μιλουτίνοβ, ΜακΚίσικ 17 (2/5 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπαουντ, 3 κλεψίματα)