Αθλητισμός|05.06.2024 23:11

Παναθηναϊκός - Ολυμπιακός 84-89: Μεγάλο break των Ερυθρόλευκων στην έδρα του Τριφυλλιού και προβάδισμα τίτλου

Ο Ολυμπιακός ήταν εξαιρετικός στο ΟΑΚΑ και «τιμώρησε» τον Παναθηναϊκό στο Game 1 των τελικών της Basket League. Οι Ερυθρόλευκοι επικράτησαν με 84-89 στην έδρα του «αιώνιου» αντιπάλου και πήραν στα χέρια τους το προβάδισμα για τον τίτλο.

Οι Πράσινοι έμειναν στις δάφνες της κατάκτησης της Euroleague και δεν είχαν φρεσκάδα στο παιχνίδι της. Αντιθέτως, ο Ολυμπιακός ήταν προσηλωμένος στο παρκέ, είχε μεγαλύτερη δίψα, άγγιξε το τέλειο κατά διαστήματα σε άμυνα και επίθεση και έσπασε το πλεονέκτημα έδρας που είχε αποκτήσει ο Παναθηναϊκός μέσω της πρώτης θέσης στην κανονική περίοδο. Πλέον η σειρά μεταφέρεται στο ΣΕΦ με το Game 2 των τελικών το βράδυ της Παρασκευής (7/6, 21.30).

Ο Γουόκαπ έκανε σπουδαίο ματς από πλευράς νικητών καθώς πέτυχε 17 πόντους και μοίρασε πέντε ασίστ, Ακολούθησε ο Γουίλιαμς-Γκος με 16 πόντους, τέσσερις ασίστ και τρία ριμπάουντ. Πολύτιμη ήταν η συνεισφορά των... διψήφιων Μιλουτίνοφ (12π., 13 ριμπ), ΜακΚίσικ (11 π., 4 ασ., 3 ριμπ.), Παπανικολάου (11π., 7 ριμπ.), Πετρούσεφ (10π.).

Από πλευράς Παναθηναϊκού πρώτος σκόρερ ήταν ο Ναν με 21 πόντους (6 ριμπ, 3 ασ.) όμως ήταν άστοχος σε κρίσιμα σημεία που ο Ολυμπιακός ξέφυγε. Ο Σλούκας πέτυχε 16 πόντους (5 ασ.) αλλά κι αυτός σίγησε για ένα διάστημα, ενώ 14 πόντους και επτά ριμπάουντ είχε ο Λεσόρ.

Μπήκε με φόρα ο Ολυμπιακός στο ΟΑΚΑ

Ο Ολυμπιακός μπήκε με φόρα στο ματς και πήρε διαφορά εννέα πόντων (9-18). Όμως ο Παναθηναϊκός κατόρθωσε να μειώσει στο καλάθι με τη λήξη της πρώτης περιόδου (17-19).

Μάλιστα οι Πράσινοι στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκάλεπτου πήραν για πρώτη φορά και το προβάδισμα (20-19). Ο Ολυμπιακός βρέθηκε στο -2 (31-29), όμως με ένα σερί 11-0, έστειλε τη διαφορά στο +9 (31-40), απόσταση που κράτησε μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου (37-46).

Με την έναρξη της τρίτης περιόδου ο Ολυμπιακός αύξησε τη διαφορά στους 12 (37-49), ενώ έφτασε μέχρι και τους +14 πόντους (41-55 και 44-58). Μολονότι οι Πράσινοι ροκάνισαν τη διαφορά φτάνοντας στο -3 (56-59), τελικά ο Ολυμπιακός... γκάζωσε και πάλι στο φινάλε του δεκάλεπτου κλείνοντας την περίοδο στο +10 (56-66).

Ο Παναθηναϊκός μη μπορώντας να βρει λύσεις είδε τη διαφορά να εκτοξεύεται στους 15 (57-72 και 61-76). Η ομάδα του Αταμάν προσπάθησε να ξαναμπεί στο ματς, πλησίασε στους 7 (72-79) και θα μπορούσε να πάει ακόμα πιο κοντά. Όμως αντί να σκοράρει ο Παναθηναϊκός, είδε τους διαιτητές να καταλογίζουν βήματα στον Μήτογλου 1'51'' από το τέλος. Αυτή η απόφαση έκανε έξαλλο τον Αταμάν, ο οποίος δέχθηκε τεχνική ποινή (η δεύτερη) και αποβλήθηκε απότο ματς.

Οι Πράσινοι έφτασαν στο -3 (84-87) στο φινάλε του ματς κι ενώ απέμεναν μόλις 2.8'' για το τέλος. Όμως ο χρόνος δεν ήταν αρκετός για να σωθεί η παρτίδα. Ο Ολυμπιακός διατήρησε μέχρι τέλους το προβάδισμα και έφυγε απ' το ΟΑΚΑ με μια σπουδαία νίκη...

Παναθηναϊκός: Γκραντ 7 (1/5 σουτ, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ), Ναν 21 (3/9 δίποντα, 5/11 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 λάθη), Λεσόρ 14 (6/8 δίποντα, 2/4 βολές, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα, 2 μπλοκ), Γκριγκόνις 6 (2/3 τρίποντα), Μήτογλου 8 (2/5 τρίποντα, 10 ριμπάουντ), Καλαϊτζάκης, Βιλντόσα 3 (1/3 τρίποντα), Σλούκας 16 (5/7 τρίποντα, 5 ασίστ), Παπαπέτρου 2, Αντετοκούνμπο, Ερνανγκόμεθ 7 (1)

Ολυμπιακός: Γουόκαπ 17 (2/8 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 7/7 βολές, 5 ασίστ), Κάναν 4 (1), Παπανικολάου 11 (2/7 τρίποντα, 7 ριμπάουντ), Πίτερς 8 (2), Μιλουτίνοβ 12 (5/8 δίποντα, 2/3 βολές, 13 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 μπλοκ), Γουίλιαμς-Γκος 16 (4/7 δίποντα, 1/1 τρίποντο, 5/5 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης, Πετρούσεβ 10 (5/6 δίποντα), ΜακΚίσικ 11 (4/6 δίποντα, 3/4 βολές, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ)