Αθλητισμός|19.06.2024 21:40

Θρίαμβος της ελληνικής κολύμβησης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα: Τρία μετάλλια από Σίσκο, Ντουντουνάκη και Μάρκο

Η ελληνική κολύμβηση διανύει τις καλύτερες ημέρες της στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα που φιλοξενείται στο Βελιγράδι. Μετά τα δύο χρυσά του Παπαστάμου στα 400 μικτή ατομική και του Μπίλα στα 50μ. πεταλούδα και το χάλκινο της ομάδας 4x200 ελεύθερο ανδρών, η Ελλάδα πανηγύρισε ακόμα τρία μετάλλια φτάνοντας τα έξι συνολικά στη διοργάνωση!

Ασημένιος Σίσκος στα 200μ. ύπτιο

Στη διάρκεια της Τετάρτης (19/6) την αρχή έκανε ο Απόστολος Σίσκος, ο οποίος έχασε στη... χεριά το χρυσό μετάλλιο στα 200μ. ύπτιο. Ο 19χρονος Ελληνας πρωταθλητής οδήγησε την κούρσα από την αρχή μέχρι και λίγο πριν από τον τερματισμό, πέτυχε τρομερό πανελλήνιο ρεκόρ με 1:55.42, αλλά έχασε στο φινάλε από τον Ουκρανό Ολεξάντρ Ζελτιάκοφ, που με εκπληκτικό τελευταίο 50άρι πήρε τη νίκη με 1:55.39.

Ο χρόνος του Σίσκου βελτιώνει κατά σχεδόν ένα δευτερόλεπτο το πανελλήνιο ρεκόρ (1:56.34) που είχε πετύχει ο Απόστολος Χρήστου στο εφετινό Πανελλήνιο Πρωτάθλημα και είναι μία επίδοση πολύ υψηλού επιπέδου, που καθιστά τον νεαρό πρωταθλητή υποψήφιο για μία θέση στον τελικό των Ολυμπιακών Αγώνων.

Το μετάλλιο του Σίσκου είναι το πρώτο της Ελλάδας στα 200μ. ύπτιο σε Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα.

Χάλκινη η Ντουντουνάκη στα 50μ. πεταλούδα

Λίγα λεπτά αργότερα η Ελλάδα πανηγύρισε το δεύτερο μετάλλιο της ημέρας με την Άννα Ντουντουνάκη. Η Ελληνίδα πρωταθλήτρια κατέλαβε την τρίτη θέση στον τελικό των 50μ. πεταλούδα με 26.18 και εξασφάλισε το δεύτερο μετάλλιο της καριέρας της σε 50άρα πισίνα (μετά το χρυσό του 2021 στα 100μ.), αλλά το πρώτο στο συγκεκριμένο αγώνισμα, μετά από δύο συνεχόμενες τέταρτες θέσεις.

Η Σάρα Γιούνεβικ πήρε την πρώτη θέση με 25.68 και συνέχισε την παράδοση της Σουηδίας στα 50μ. πεταλούδα (11ο χρυσό στις 14 διοργανώσεις από το 1999), ενώ έκπληξη ήταν η δεύτερη θέση της Ρους Βανοτερντάικ από το Βέλγιο (26.08).

Ασημένιος ο Μάρκος στα 800μ. ελεύθερο

Το τρίτο ελληνικό μετάλλιο ήρθε απ' τον εξαιρετικό Δημήτρη Μάρκο, ο οποίος κατέλαβε τη δεύτερη θέση στα 800μ. ελεύθερο με 7:48.59, βελτιώνοντας και το πανελλήνιο ρεκόρ (7:49.97) που είχε σημειώσει τον περασμένο Φεβρουάριο στο Παγκόσμιο της Ντόχα.

Νικητής αναδείχθηκε ο Ουκρανός Μιχάιλο Ρόμαντσουκ, ο οποίος τερμάτισε σε 7:46.20 και κατέκτησε τον τρίτο τίτλο του στο αγώνισμα, ενώ τρίτος ήταν ο Ούγγρος Ζάλαν Σάρκανι με 7:49.29

Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα ΚολύμβησηςΑπόστολος Σίσκοςκολύμβησηειδήσεις τώραΑννα Ντουντουνάκη