Αθλητισμός|15.07.2024 11:04

Copa America: Απόλυτος πρωταγωνιστής ο Lionel Messi - To ξέσπασμα μετά τον τραυματισμό και το νέο ρεκόρ στην καριέρα του

Μόλις λίγες ώρες έχουν περάσει απο την κατάκτηση της Αργεντινής στο Μεγάλο Τελικό του Copa America. Οι Αλμπισελέστε επικράτησαν της Κολομβίας με 1-0 χάρη στο γκολ του Λαουτάρο Μαρτίνεζ στο 112' λεπτό της παράτασης. Μεγάλος πρωταγωνιστής, παρότι έγινε αλλαγή λόγω τραυματισμού στο 66ο λεπτό, ήταν ο Λιονέλ Μέσι (Lionel Messi).

Ο αγώνας ξεκίνησε με μιάμιση ώρα περίπου καθυστέρηση λόγω των επεισοδίων που γίνονταν έξω από το «Hard Rock Stadium» του Μαιάμι, καθώς οπαδοί της Κολομβίας ήθελαν να εισέλθουν στο γήπεδο χωρίς εισιτήριο με αποτέλεσμα να πρέπει να παρέμβει η αστυνομία.

Η Αργεντινή έφτασε δύσκολα στην 16η κατάκτηση της στη διοργάνωση περνώντας στη λίστα των νικητών την Ουρουγουάη που έχει 15 κατακτήσεις.

MVP του τουρνουά βγήκε ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακού και διεθνής με την Εθνική Κολομβίας, Χάμες Ροντρίγκεζ, ο οποίος μπορεί να μην κατέκτησε το τρόπαιο αλλά βγήκε πολυτιμότερος παίκτης του 48ου Copa America.

Ο τραυματισμός του Λιονέλ Μέσι

Σοκαριστικό στιγμιότυπο της βραδιάς ήταν ο τραυματισμός του αρχηγού της Αργεντινής, Λιονέλ Μέσι. Ο 37χρονος ποδοσφαιριστής ήδη από το πρώτο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 35ο λεπτό δέχτηκε χτύπημα στον αστράγαλο με αποτέλεσμα να χρειαστεί ιατρική βοήθεια.

Ωστόσο στο 64ο λεπτό του αγώνα της Αργεντινής με την Κολομβία ο αρχηγός της πρωταθλήτριας κόσμου έπεσε στον αγωνιστικό χώρο με πρόβλημα στον προσαγωγό, με τον ίδιο να μην καταφέρνει να συνεχίσει και να παραχωρεί τη θέση του στον Νίκο Γκονζάλες.

Ο αργεντινός σταρ αφότου έγινε αλλαγή έβαλε τα κλάματα και ξέσπασε σε λυγμούς, καθώς αναγκάστηκε να παρακολουθήσει τη συνέχεια του αγώνα στον πάγκο.

Ωστόσο λίγο μετά viral σε λίγα λεπτά έγινε ο πρησμένος αστράγαλος του ποδοσφαιριστή, καθώς η κάμερα εστίασε πάνω στο χτυπημένο πόδι του, το οποίο έδειχνε σοβαρά τραυματισμένο.

Έσπασε όλα τα ρεκόρ

Μπορεί να παρακολούθησε τα τελευταία 55 λεπτά από τον πάγκο και να μη βοήθησε έμπρακτα την ομάδα του για τη νίκη, ωστόσο ο Λιονέλ Μέσι κατάφερε κάτι εξωπραγματικό.

Έγινε ο πρώτος ποδοσφαιριστής σε κατακτήσεις τίτλων σε όλες τις διοργανώσεις στην ιστορία του ποδοσφαίρου. Ο αργεντινός σταρ κατάφερε να φτάσει τα 45 τρόπαια σε συλλογικό αλλά και σε εθνικό επίπεδο, ξεπερνώντας τον βραζιλιάνο Ντάνι Αλβες ο οποίος έχει 44 κατακτήσεις.