Αθλητισμός|16.07.2024 21:23

Εθνική Ελλάδας: Φιλική νίκη επί του Πουέρτο Ρίκο με ανατροπή στην τέταρτη περίοδο

Στο κατάμεστο, από 8.500 κόσμο, PAOK Sports Arena, η Εθνική Ελλάδας εμφανίστηκε χωρίς τους Γιάννη Αντετοκούνμπο, Νικ Καλάθη και Γιαννούλη Λαρεντζάκη και με μια εντυπωσιακή εμφάνιση στην τελευταία περίοδο πήρε το ροζ φύλλο αγώνα απέναντι στο Πουέρτο Ρίκο με σκορ 67-65.

Για την Εθνική πρώτος σκόρερ ήταν ο Ντίνος Μήτογλου με 18 πόντους και 8 ριμπάουντ, με τον Παπαγιάννη να μετρά 13 πόντους και 7 ριμπάουντ. Πολύ καλή παρουσία και από τον Παπανικολάου με 10 πόντους, 5 ριμπάουντ και 5 ασίστ.

Από το Πουέρτο Ρίκο ο ξεχώρισε ο Πινέιρο με 12 πόντους, με τους Ορτίθ και Αλβαράδο να προσθέτουν από 11 πόντους.

Στο κυνήγι του σκορ από την αρχή η Ελλάδα

Μουδιασμένα και χωρίς νεύρο μπήκε η Εθνική στο παιχνίδι και χρειάστηκε να περάσει ένα τρίλεπτο για να βρει το πρώτο της καλάθι με τον Μήτογλου (2-4). Η ελληνική ομάδα συνέχισε σε ρυθμό ασύνδετο και το Πουέρτο Ρίκο έφτασε στο 10-18 με δύο τρίποντα του Αλβαράδο. Ωστόσο, η Ελλάδα, που επέμενε στα τρίποντα (2/7) μείωσε με μία τέτοια προσπάθεια του Χαραλαμπόπουλου στο 15-20 της πρώτης περιόδου.

Οι παίκτες του Βασίλη Σπανούλη δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό στην επίθεση, έκαναν εύκολα λάθη, ενώ και αμυντικά έδειχναν να προβληματίζονται. Ριντ και Μπράουν ανέβασαν κι άλλο τη διαφορά (20-32) αναγκάζοντας σε ακόμα ένα ελληνικό τάιμ άουτ και μετά από αυτό η κατάσταση διαφοροποιήθηκε. Με όπλο την άμυνα και μπροστά τους Παπαγιάννη, Μήτογλου και Ουόκαπ να βρίσκουν σκορ, η Ελλάδα πλησίασε ξανά, διαμορφώνοντας το 32-36 του ημιχρόνου.

Ανατροπή στο τέλος η Ελλάδα

Παρά την πίεση της Ελλάδας οι φιλοξενούμενοι βρήκαν τρόπο για να διατηρηθούν μπροστά (35-44). Τα τρίποντα από Χαραλαμπόπουλο και Καλαϊτζάκη έφεραν την Εθνική μας κοντά (46-50), αλλά και πάλι το Πουέρτο Ρίκο, που ήταν πιο συγκεντρωμένο και με καλύτερες κατευθύνσεις έφτασε ξανά στο +10 (48-58) στο τέλος της τρίτης περιόδου με τρίποντο του Ορτίθ.

Με την ώθηση του κόσμου αλλά και την πιεστική άμυνα η διαφορά έπεσε στο καλάθι (56-58) χάρη στον επιθετικό οίστρο του Μήτογλου. Ο Καλαϊτζάκης έδωσε λύσεις με ριμπάουντ και σκορ, το ίδιο έκανε όμως και ο Ρομέρο από την άλλη πλευρά με δυναμικές ενέργειες στη ρακέτα για το 59-65 στο 37’. Το τρίποντο του Λούντζη και το λέι απ του Μήτογλου στον αιφνιδιασμό έκανε το 64-65 στο 38’, όμως ένα λάθος του πρώτου (39’) έδωσε ευκαιρία στο Πουέρτο Ρίκο. Η ελληνική άμυνα όμως είχε σφίξει για τα… καλά και ο Παπανικολάου με λέι απ στα 30’’ πριν το τέλος έβαλε την Εθνική μπροστά για πρώτη φορά στο σκορ με 66-65. Ο Αλβαράδο έχασε το σουτ και ο Παπαγιάννης έγραψε το τελικό 67-65.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 32-36, 48-58, 67-65