Αθλητισμός|28.07.2024 00:10

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Η Εθνική μπάσκετ έκανε κατάθεση ψυχής αλλά λύγισε απ' τους NBAers του Καναδά - Οδοστρωτήρας ο Αντετοκούνμπο!

Η Εθνική μπάσκετ έκανε κατάθεση ψυχής απέναντι στους NBAers του Καναδά, αλλά δεν τα κατάφερε και άρχισε με ήττα τις υποχρεώσεις στους Ολυμπιακούς Αγώνες 2024 του Παρισιού.

Στην επιστροφή της σε Ολυμπιακούς Αγώνες για πρώτη φορά μετά το 2008, η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη έχοντας για... οδοστρωτήρα τον τρομερό Γιάννη Αντετοκούνμπο, ο οποίος πέτυχε 34 πόντους, έκανε τα πάντα για να νικήσει τους Καναδούς, που όμως είχαν τρομερή ποιότητα χάρη στους δέκα NBAers και επικράτησαν με 79-86.

Ουσιαστικά η ελληνική ομάδα άργησε να μπει στον ρυθμό του ματς... χάνοντας σχεδόν ένα ημίχρονο. Ωστόσο έδειξε, ιδίως στις δύο τελευταίες περιόδους, ότι έχει τις δυνατότητες για να προκριθεί (προκρίνονται στην επόμενη φάση οι δύο πρώτοι κάθε ομίλου και οι δύο καλύτεροι τρίτοι). Τα πάντα όμως θα κριθούν στους «τελικούς» που ακολουθούν αρχικά με την Ισπανία στις 30 Ιουλίου και στη συνέχεια με την Αυστραλία.

Ασταμάτητος ήταν ο Γιάννης Αντετοκούνμπο, ο οποίος μέτρησε 34 πόντους με 11/16 δίποντα και 12/15 βολές, έχοντας ακόμα 5 ριμπάουντ και 1 ασίστ. Εξαιρετικός και ο Κώστας Παπανικολάου, που πέτυχε 17 πόντους με 3/6 τρίποντα. Στους 9 ο Βασίλης Τολιόπουλος.

Για τον Καναδά, πρώτος σκόρερ ήταν ο Αρ Τζέι Μπάρετ με 23 πόντους με 7/9 δίποντα, με τον Σάι Γκίλτζιους-Αλεξάντερ να προσθέτει άλλους 21 και να έχει 7 ασίστ και το καλάθι που έκρινε το ματς. Στους 14 ο Ντίλον Μπρουκς.

Βαθμολογία

1. Νέα Ζηλανδία 1-0
  2. Καναδάς 1-0
  3. Ελλάδας 0-1
  4. Ισπανία 0-1

Η εξέλιξη του ματς

Η Γαλανόλευκη μπήκε μουδιασμένη, αγχωμένη και πιεσμένη στο παρκέ με αποτέλεσμα να το εκμεταλλευτεί ο Καναδάς που έκανε δυναμική εκκίνηση. Οι Καναδοί βρέθηκαν νωρίς στο +6 (0-6), στο +12 (7-19) και στο +13 (9-22) παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση. Κάπου εκεί, τέσσερα λεπτά πριν από το φινάλε της πρώτης περιόδου, η ελληνική ομάδα ξύπνησε, έπαιξε θαυμάσιο μπάσκετ και ροκάνισε τη διαφορά στο καλάθι (22-24) με ένα εντυπωσιακό επί μέρους 13-2! Το δεκάλεπτο έκλεισε με τους Καναδούς να έχουν προβάδισμα τεσσάρων πόντων (22-26). Η Ελλάδα όμως είχε επιστρέψει στο ματς με 4/8 τρίποντα, τον Παπανικολάου να έχει 3/3 και τον Αντετοκούνμπο να έχει οχτώ πόντους σε εννέα λεπτά.

Το δεύτερο δεκάλεπτο έμοιαζε αρκετά στο ξεκίνημά του με το πρώτο καθώς οι Καναδοί γρήγορα βρήκαν τρόπο να χτίσουν μια διαφορά δέκα πόντων (25-35). Και πάλι όμως η Ελλάδα έβγαλε αντίδραση και μείωσε στους πέντε πόντους (34-39) με ωραίες συνεργασίες του Αντετοκούνμπο με τον Καλάθη. Στη συνέχεια όμως οι παίκτες της Εθνικής έχασαν λίγο το μυαλό τους λόγω και ορισμένων αποφάσεων των διαιτητών, που έδειξαν ανοχή στις άμυνες του Καναδά και ιδιαίτερη... ευαισθησία στις άμυνες της Ελλάδας. Οι 8-20 βολές δείχνουν και τον τρόπο με τον οποίο αντιμετωπίστηκαν οι δύο ομάδες. Κάπως έτσι οι Καναδοί βρέθηκαν και πάλι στο +10 (38-48), σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με ένα γρήγορο σερί 0-5 ο Καναδάς εκτόξευσε τη διαφορά στο +15 (38-53) με το ξεκίνημα της τρίτης περιόδου. Η Ελλάδα έψαξε αντίδραση και κρατήθηκε μέσα στο ματς κυρίως χάρη στη συνεργασία Αντετοκούνμπο-Καλάθη. Ο Γιάννης ήταν ασταμάτητος φτάνοντας τους 20 πόντους στα μισά της περιόδου, ενώ η διαφορά λίγο αργότερα μειώθηκε στους επτά πόντους (53-60) με τον Greek Freak να φτάνει στους 25 πόντους! Η Ελλάδα πλησίασε στους έξι (58-64) με πέντε σερί πόντους του Παπανικολάου, ο οποίος έφτασε τους 14, ενώ η περίοδος ολοκληρώθηκε στο -8 (60-68) για την Εθνική, που παρέμεινε ζωντανή στο κυνήγι της νίκης.

Όπως συνέβη και στις προηγούμενες περιόδους ο Καναδάς μπήκε δυναμικά και βρέθηκε στο +10 (60-70). Όμως ήρθε μια πολύ δυναμική αντίδραση από την ομάδα του Σπανούλη, που με τρίποντο του Γουόκαπ και δύο βολές του Γιάννη (έφτασε τους 27 πόντους) μείωσε στους 5 (65-70) και στους 4 (68-72). Όμως δύο τρίποντα... μαχαιριές του Καναδά με τον Ντορτ και τον Γκίλτζιους-Αλεξάντερ, έφεραν ξανά την Ελλάδα σε δύσκολη θέση και στο -10 (68-78) και λίγο αργότερα στο -12 (68-80) με ένα μίνι σερί 0-8 απ' τους Καναδούς.

Η Ελλάδα όμως είχε ψυχή και βρήκε λύση για να επιστρέψει στη διεκδίκηση του ματς. Με ένα τρομερό σερί 10-0 μείωσε στους δύο πόντους (78-80) για πρώτη φορά στο ματς. Ο Γκίλτζιους-Αλεξάντερ σκόραρε για το +4 (78-82) στα 42 δευτερόλεπτα. Ο Αντετοκούνμπο είχε 1/2 βολές στα 32 δευτερόλεπτα για το 79-82. Οι Καναδοί ευστόχησαν σε δύο βολές με τον Μάρεϊ για το 79-84 στα 15,2''. Ο Λαρεντζάκης αστόχησε σε τρίποντο που θα έφερνε την Ελλάδα στο καλάθι και οι Καναδοί επικράτησαν με 79-86.

Το επόμενο παιχνίδι για την Εθνική είναι απέναντι στην Ισπανία το μεσημέρι της ερχόμενης Τρίτης (30/7, 12:00), ενώ θα ακολουθήσει η αναμέτρηση με την Αυστραλία.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 22-26, 38-48, 60-68, 79-86

Ελλάδα (Σπανούλης): Γουόκαπ 5 (1/7 σουτ, 4 ασίστ, 3 κλεψίματα), Λαρεντζάκης 3 (1/6 τρίποντα), Τολιόπουλος 9 (1/2 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Καλάθης 3 (1 τρίποντο, 4 ριμπάουντ, 7 ασίστ, 5 φάουλ), Καλαϊτζάκης, Παπαγιάννης 3 (1), Παπανικολάου 17 (2/2 δίποντα, 3/6 τρίποντα, 4/5 βολές, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Αντετοκούνμπο 34 (11/16 δίποντα, 12/15 βολές, 5 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 5 (1 τρίποντο, 8 ριμπάουντ)

Κανάδας (Φερνάντεθ): Ντορτ 8 (2), Αλεξάντερ-Γουόκερ, Γκίλτζιους-Αλεξάντερ 21, Μάρεϊ 8, Πάουελ 6, Λάιλς, Μπάρετ 23, Ολίνικ 4, Νέμχαρντ 2, Μπρουκς 14, Μπιρτς

Ολυμπιακοί ΑγώνεςΠαρίσι 2024Εθνική μπάσκετΟλυμπιακοί Αγώνες 2024Γιάννης ΑντετοκούνμποΕθνική ομάδαειδήσεις τώρα