Αθλητισμός|01.08.2024 21:45

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Τρομερός Απόστολος Χρήστου - Ασημένιος στα 200μ. ύπτιο!

Ο απίθανος Απόστολος Χρήστου με μια καταπληκτική κούρσα στα 200μ. ύπτιο πήρε το πρώτο ελληνικό μετάλλιο στην κολύμβηση σε Ολυμπιακούς Αγώνες! Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε δεύτερος στον τελικό και κατέκτησε το ασημένιο μετάλλιο!

Ποτέ άλλοτε Έλληνας κολυμβητής δεν είχε στεφθεί Ολυμπιονίκης σε αγώνισμα πισίνας. Και τα κατάφερε ο Χρήστου κάνοντας μια τρομερή κούρσα. Μπορεί να στα 100μ. ύπτιο να έμεινε με την πίκρα της τέταρτης θέσης, όμως επανήλθε δριμύτερος στο 200άρι, που δεν είναι και το... καλό του αγώνισμα και έκανε το θαύμα του φέρνοντας στην Ελλάδα το δεύτερο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού μετά τον Θόδωρο Τσελίδη.

Συνέντριψε το πανελλήνιο ρεκόρ

Γύρισε στο πρώτο 100άρι σε 55.14, πιο γρήγορα ακόμη κι από το πέρασμα του Ααρον Πίρσολ στο ακατάρριπτο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει το 2009. Ηταν προφανές ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει έτσι και σιγά-σιγά ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος, που ήταν έτσι κι αλλιώς το φαβορί του τελικού, μείωσε τη διαφορά και τον προσπέρασε, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο με 1:54.26. Ο Ελληνας πρωταθλητής τα έδωσε όλα και τα κατάφερε γράφοντας ιστορία. Τερμάτισε σε 1:54.82, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Σίσκου (1:55.42 από τις 19/6 στο Βελιγράδι) και κράτησε τη δεύτερη, μπροστά από τον Ελβετό Ρόμαν Μιτιούκοφ που πήρε την τρίτη θέση με 1:54.85.

Η Ελλάδα έχει κερδίσει μετάλλιο σε αγώνισμα κολύμβησης με τον Σπύρο Γιαννιώτη στην ανοιχτή θάλασσα και σε αγώνες κολύμβησης στους Ολυμπιακούς Αγώνες του 1896, που όμως είχαν πραγματοποιηθεί στη θάλασσα!