Αθλητισμός|02.08.2024 21:46

Ολυμπιακοί Αγώνες 2024: Πέμπτος στον κόσμο ο Κριστιάν Γκολομέεφ στα 50μ. ελεύθερο!

Πιστός στο ραντεβού του στους Ολυμπιακούς Αγώνες ο Κριστιάν Γκολομέεβ φώναξε και πάλι «παρών» σε τελικό των 50μ. ελεύθερο καταλαμβάνοντας μάλιστα την ίδια θέση που πήρε και στο Τόκιο το 2021.

Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε πέμπτος στον κόσμο στην «κούρσα της μιας ανάσας», όπως και στο Τόκιο, χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο για μόλις τρία εκατοστά του δευτερολέπτου!

Στη δεύτερη συμμετοχή του σε τελικό -ο πρώτος Ελληνας κολυμβητής που το καταφέρνει- ο 31χρονος πρωταθλητής κολύμπησε σε 21.59, τη στιγμή που ο 34χρονος Γάλλος Φλοράν Μανοντού ήταν τρίτος με 21.56 εξασφαλίζοντας το τέταρτο διαδοχικό Ολυμπιακό του μετάλλιο στο αγώνισμα.

Μια μικρή διαφορά, που αφήνει με παράπονο τον Γκολομέεβ, ο οποίος είχε δηλώσει ότι είχε ως στόχο μία θέση στο βάθρο. Άλλωστε και οι χρόνοι του του επέτρεπαν να ελπίζει. Σε κάθε περίπτωση όμως η πέμπτη θέση στον κόσμο είναι πέρα για πέρα τιμητική για έναν σπουδαίο αθλητή.