Αθλητισμός|16.08.2024 00:20

Άγιαξ - Παναθηναϊκός 13-12 στα πέναλτι - Άγγιξαν την πρόκριση στο Άμστερνταμ οι Πράσινοι αλλά λύγισαν έπειτα από 34 εκτελέσεις!

Ο Παναθηναϊκός λίγο έλειψε να πανηγυρίσει μια σπουδαία πρόκριση στο Άμστερνταμ αλλά λύγισε στα πέναλτι. Οι Πράσινοι επικράτησαν με 1-0 του Άγιαξ στη Γιόχαν Κρόιφ Αρένα στέλνοντας το ματς στην ψυχοφθόρο διαδικασία. Εκεί όμως ηττήθηκαν με 13-12 έπειτα από έναν... μαραθώνιο 34 εκτελέσεων και αποκλείστηκαν απ' τον τρίτο προκριματικό γύρο του Europa League!

Οι Ολλανδοί είχαν για μεγάλό πρωταγωνιστή τον γκολκίπερ Πάσβεερ, ο οποίος απέκρουσε πέντε (!) πέναλτι, ενώ ευστόχησε και σε μία εκτέλεση! Ο τερματοφύλακας του Αίαντα έπιασε το καθοριστικό 33ο πέναλτι που εκτέλεσε ο Βιλένα και ακολούθως ο Γκάαεϊ ευστόχησε στο 34ο και τελευταίο πέναλτι δίνοντας το εισιτήριο της πρόκρισης στον Άγιαξ.

Η ομάδα του Ντιέγκο Αλόνσο έφτασε πολύ κοντά στο όνειρο καθώς είχε αρκετά... match ball, όμως στο τέλος ο Άγιαξ ήταν η ομάδα που πανηγύρισε. Οι Πράσινοι πλέον συνεχίζουν στα πλέι οφ του Conference League, όπου έχουν εξίσου δύσκολο έργο καθώς θα αναμετρηθούν με τη γαλλική Λανς στις 22 και 29 Αυγούστου, εκτός και εντός έδρας, αντιστοίχως.

Η εξέλιξη του αγώνα

Με τη συμπλήρωση του 1ου λεπτού ο Άγιαξ απείλησε με τον Φιτζ-Τζιμ αλλά ο Ντραγκόφσκι απέκρουσε, ενώ οι Πράσινοι απάντησαν στο 4' με ωραία συνεργασία του Μπακασέτα, του Τσέριν και του Τζούριτιτς, όμως ο Πάσβεερ μπλόκαρε.

Στο 8' το Τριφύλλι άγγιξε το γκολ με πλασέ του Ιωαννίδη που κόντραρε, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο σέντερ φορ του Παναθηναϊκού ανατράπηκε εντός περιοχής, οι Πράσινοι διαμαρτυρήθηκαν για πέναλτι αλλά ο διαιτητής και ο VAR είχαν διαφορετική άποψη.

Ο Άγιαξ πήρε τον έλεγχο του παιχνιδιού και μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου δημιούργησε έξι κλασικές ευκαιρίες για να σκοράρει με τον Άκπομ (18', 29', 43', 45'), τον Σούταλο (26') και τον Μπεργκχάους (33'), ο οποίος είχε δοκάρι.

Στο 55' ο Παναθηναϊκός έχασε τρομακτική ευκαιρία με τον Τζούριτσιτς να προσπαθεί να «κρεμάσει» σε τετ α τετ τον Πάσβεερ, ο οποίος όμως απέκρουσε σωτήρια, ενώ στην εξέλιξη της φάσης ο Μπακασέτας επιχείρησε να σκοράρει με μακρινό σουτ απ' τα 45 μέτρα!

Ο Άγιαξ απάντησε με μεγάλη ευκαιρία του Τέιλορ, ο οποίος στο 56' νικήθηκε στο τετ α τετ απ' τον Ντραγκόφσκι, ενώ στο 63' ο Παναθηναϊκός δημιούργησε διπλή απειλή με Τσέριν και Ίνγκασον. Στο 85' ο Τετέ σούταρε άουτ, στο 88' ο Γκοντς είχε δοκάρι και στο 89' ο νεοαποκτηθείς Βραζιλιάνος του Παναθηναϊκού πλάσαρε εύστοχα μέσα απ' την περιοχή γράφοντας το 0-1 για το Τριφύλλι που έστειλε το ματς στην παράταση!

O Παναθηναϊκός ήταν ανώτερος στην παράταση, είχε μια καλή ευκαιρία και πάλι με τον Τετέ στο 98'. Ωστόσο το γκολ της πρόκρισης δεν ήρθε και όλα κρίθηκαν στα πέναλτι!

Εκεί έπειτα από μια μαραθώνια και συγκλονιστική διαδικασία ο Άγιαξ επικράτησε με 13-12 και πήρε το εισιτήριο για τα πλέι οφ του Europa League.