Αθλητισμός|13.09.2024 22:15

Diamond League: Έχασε το διαμάντι ο Τεντόγλου! Δεύτερος ο Καραλής πίσω απ' τον Ντουπλάντις

Την τρίτη θέση στο μήκος με άλμα στα 8,15μ., το οποίο σημείωσε στην έκτη και τελευταία προσπάθεια του, κατέλαβε ο Μίλτος Τεντόγλου στον τελικό του Diamond League στις Βρυξέλλες.

Ο «χρυσός» Ολυμπιονίκης του Τόκιο και του Παρισιού δεν βρήκε ρυθμό στα πρώτα άλματα, τα οποία μετρήθηκαν στα 6,81μ. και 5,97μ., ήταν άκυρος στο τρίτο, ενώ συνέχισε στα 7,76μ., 7,83μ. και 8,15 μέτρα.

Ο Σιμόν Εχάμερ πέτυχε 8,16μ. στο έκτο του άλμα και έριξε στην τρίτη θέση τον Έλληνα πρωταθλητή, ενώ νικητής με 8,28μ. και εφετινό ατομικό ρεκόρ ήταν ο παγκόσμιος πρωταθλητής του 2019 Τάτζεϊ Γκέιλ.

Ο Τεντόγλου είχε κατακτήσει το διαμάντι του Diamond League το 2022 στον τελικό της Ζυρίχης.

Δεύτερος ο Καραλής

Λίγο αργότερα, ο Εμμανουήλ Καραλής έδωσε συνέχεια στις σπουδαίες εμφανίσεις του, καταλαμβάνοντας τη δεύτερη θέση στο επί κοντώ. Με άλμα στα 5,82μ. ολοκλήρωσε τον αγώνα του ο «χάλκινος» Ολυμπιονίκης του Παρισιού, ο οποίος είχε και τρεις αποτυχημένες προσπάθειες στα 5,92μ.

Στην πρώτη θέση με ρεκόρ αγώνα βρέθηκε ο «συνήθης-ύποπτος», Μόντο Ντουπλάντις, ο οποίος έκανε επίδοση 6,11μ.

στίβοςΝτάιαμοντ Λιγκ Diamond LeagueΜίλτος ΤεντόγλουΕμμανουήλ Καραλήςειδήσεις τώρα