Αθλητισμός|14.09.2024 19:58

Premier League: Ήττα-σοκ για τη Λίβερπουλ στο Άνφιλντ απ' τη Νότιγχαμ Φόρεστ - Νίκη με ανατροπή για τη Σίτι με διπλό χτύπημα Χάαλαντ!

Η Νότιγχαμ Φόρεστ έκανε τη μεγάλη έκπληξη και πέρασε νικηφόρα (0-1) απ' τον Άνφιλντ αναγκάζοντας τη Λίβερπουλ να υποστεί την πρώτη ήττα της στην Premier League επί των ημερών του Ολλανδού τεχνικού Άρνε Σλοτ.

Στο 72' ο Χάντσον-Οντόι -20 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγωνιστικό χώρο- έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Άλισον. Η Λίβερπουλ δεν κατάφερε ν΄ αντιδράσει και κάπως έτσι σημειώθηκε η μεγαλύτερη έως τώρα έκπληξη στο ξεκίνημα της εφετινής Premier League.

Στο μεταξύ, ο τεχνικός της Μπρέντφορντ, Τόμας Φρανκ, δήλωνε πως «είναι σχεδόν αδύνατο να σταματήσεις τον Ερλινγκ Χάαλαντ» και είχε δίκιο, καθώς ο Νορβηγός σούπερ σταρ έκανε για ένα ακόμη ματς τη διαφορά οδηγώντας τη Μάντσεστερ Σίτι στη νίκη με 2-1 στο μεταξύ τους ματς.

Η ομάδα του Φρανκ προηγήθηκε από ...τ' αποδυτήρια στο Ετιχαντ ανοίγοντας το σκορ μόλις στο 1ο λεπτό με τον Γουϊσά, αλλά στη συνέχεια οι πρωταθλητές ανέλαβαν τον έλεγχο του ματς και κατάφεραν ν' ανατρέψουν το σκορ σε 2-1, με τον Χάαλαντ να σκοράρει δις και να φθάνει τα εννέα τέρματα στις πρώτες τέσσερις αγωνιστικές στην Αγγλία!

Νωρίτερα, η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ δυσκολεύτηκε στο πρώτο ημίωρο, αλλά στη συνέχεια ανέβασε την απόδοσή της και νίκησε εύκολα στο Σεντ Μέρις τη Σαουθπάμπτον με 3-0. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυναμικά και ανέλαβαν τον έλεγχο του αγώνα. Μάλιστα θα μπορούσαν να προηγηθούν στο 33ο λεπτό από το σημείο του πέναλτι, αλλά ο Ονάνα απέκρουσε το σουτ του Αρτσερ.

Η φάση αυτή «ξύπνησε» τους παίκτες του Ερικ Τεν Χαγκ και δύο λεπτά αργότερα ο Ντε Λιχτ έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ με το πρώτο του γκολ με τη φανέλα της Μάντσεστερ. Στο 41ο λεπτό ο Μάρκους Ράσφορντ με έξυπνο σουτ διπλασίασε το σκορ, βρίσκοντας δίχτυα μετά από 12 ματς (είχε να σκοράρει από τον περασμένο Μάρτιο)! Ο Γκαρνάτσο στις καθυστερήσεις διαμόρφωσε το τελικό σκορ. Οι «Αγιοι», που παρέμειναν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας χωρίς πόντο, έμειναν στο 76ο λεπτό με δέκα παίκτες, λόγω αποβολής του Στέφενς.