Αθλητισμός|19.10.2024 21:43

Bundesliga: Τεσσάρα της Μπάγερν με χατ-τρικ του Κέιν, κορυφή και η Λειψία

Η Στουτγκάρδη κατάφερε για ένα ημίχρονο να «μπλοκάρει» την Μπάγερν στην Αλιάντς Αρένα, αλλά δεν είχε τρόπο να σταματήσει τον Χάρι Κέιν. Με χατ-τρικ του Αγγλου επιθετικού στο β' ημίχρονο και τον Κομάν να προσθέτει το... κερασάκι στην τούρτα, οι Βαυαροί θριάμβευσαν 4-0 στην αναμέτρηση της 7ης αγωνιστικής, και διατηρούνται στην κορυφή της Bundesliga, σε ισοβαθμία με τη Λειψία. Ο Κέιν έφτασε τα οκτώ γκολ στο φετινό πρωτάθλημα, αλλά υστερεί ακόμη έναντι του Ομάρ Μάρμους της Αϊντραχτ, που έχει σκοράρει εννέα φορές.

Προηγουμένως, η Λειψία του Μάρκο Ρόζε επικράτησε σχετικά εύκολα στο Μάιντς με 2-0 της τοπικής ομάδας, χάρη σε γκολ των Σίμονς και Ορμπαν από το πρώτο ημίχρονο, παραμένει αήττητη και έφτασε τους 17 βαθμούς. Σε απόσταση... βολής (-3) από την κορυφή παραμένει η πρωταθλήτρια Λεβερκούζεν, η οποία, αν και βρέθηκε να χάνει στο ξεκίνημα από πέναλτι του Μάρμους, νίκησε 2-1 την Αϊντραχτ στην «Μπάι Αρένα» και την ξεπέρασε στη βαθμολογία. Ο Αντριχ ισοφάρισε γρήγορα για την ομάδα του Τσάμπι Αλόνσο και ο Μπονιφέις πέτυχε το νικητήριο γκολ της Μπάγερ στο 72΄.

Στην τρίτη θέση βρίσκεται η εξαιρετική Φράιμπουργκ, που «καθάρισε» με τρία γκολ από το α' ημίχρονο την Αουγκσμπουργκ (3-1). Ο Δημήτρης Γιαννούλης αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο για τους ηττημένους, που παραμένουν στις τελευταίες θέσεις της κατάταξης. «Ανάσα» πήρε η Χοφενχάιμ, η οποία νίκησε 3-1 την ουραγό Μπόχουμ, με τον τερματοφύλακα Μπάουμαν να αποκρούει στο 89' πέναλτι του Ντάσνερ, προτού διαμορφώσει το τελικό σκορ στις καθυστερήσεις ο Ταμπάκοβιτς, ενώ η Γκλάντμπαχ επικράτησε 3-2 της Χαϊντενχάιμ και βελτίωσε τη βαθμολογική της θέση.

Αποτελέσματα

• Ντόρτμουντ-Ζανκτ Πάουλι 2-1 (43΄ Μπενσεμπαϊνί, 83΄ Γκιρασί - 78΄ Σμιθ)
  • Γκλάντμπαχ-Χαϊντενχάιμ 3-2 (22΄ Ιτακούρα, 62΄, 75΄πεν. Κλάιντινστ - 12΄ Σιένζα, 80΄πεν. Πιέρινγκερ)
  • Μάιντς-Λειψία 0-2 (20΄ Σίμονς, 37΄ Ορμπαν)
  • Φράιμπουργκ-Άουγκσμπουργκ 3-1 (34΄ Γκρίφο, 37΄ Λίνχαρτ, 45+1΄ Γκίντερ - 65΄ Τιτς)
  • Χοφενχάιμ-Μπόχουμ 3-1 (11΄ Κράμαριτς, 64΄ Μπούλτερ, 90+3΄ Ταμπάκοβιτς) - 76΄ Γκαμπόα)
  • Λεβερκούζεν-Αϊντραχτ Φρανκφούρτης 2-1 (25΄ Αντριχ, 72΄ Μπονιφέις - 16΄πεν. Μάρμους)
  • Μπάγερν Μονάχου-Στουτγκάρδη 4-0 (57΄, 61΄, 80΄ Κέιν, 89΄ Κομάν)