Αθλητισμός|20.10.2024 18:30

Premier League: Λυτρωτής ξανά ο Στόουνς στο 95' για τη Μάντσεστερ Σίτι!

Ο Τζον Στόουνς λύτρωσε ξανά τη Μάντσεστερ Σίτι καθώς με δικό του γκολ στο 95' οι πρωταθλητές Αγγλίας γλίτωσαν την γκέλα στην έδρα της ουραγού Γουλβς και πανηγύρισαν τη νίκη με 2-1. Ο Αγγλος κεντρικός αμυντικός είχε πετύχει πριν από ένα μήνα και το γκολ της ισοφάρισης (2-2) στο ντέρμπι με την Αρσεναλ στο τελευταίο λεπτό των καθυστερήσεων.

Οι γηπεδούχοι αιφνιδίασαν την ομάδα του Πεπ Γκουαρντιόλα και προηγήθηκαν στο 7ο λεπτό με τον Λάρσεν, ενώ έχασαν μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν τα τέρματά τους με τον Σεμέδο. Η Σίτι ανέβηκε, ισοφάρισε στο 33΄ με «κεραυνό» του Γκβάρντιολ, αλλά οι προσπάθειές της να ολοκληρώσει την ανατροπή σταματούσαν στον Ζοσέ Σα. Αυτά μέχρι το πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, οπότε η κεφαλιά του Στόουνς κατέληξε στα δίχτυα.