Αθλητισμός|01.05.2019 23:13

Euroleague: Η Εφές νίκησε 80-71 την Μπάρτσα και επιστρέφει σε Final 4

Η καταπληκτική Αναντολού Εφές του εξαιρετικού κόουτς Αταμάν επικράτησε της Μπαρτσελόνα στο πέμπτο ματς των playoff που έγινε στην Κωνσταντινούπολη και πανηγύρισε μια ιστορική πρόκριση στο Final 4 της Βιτόρια (17-19 Μαΐου). Ο τουρκικός σύλλογος θα δώσει το παρών στην τελική τετράδα της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης στο μπάσκετ για πρώτη φορά μετά το 2001 καθώς έκτοτε είχε προκριθεί πέντε φορές στα playoffs αλλά είχε αποτύχει να φτάσει μέχρι το Final 4.

Η Εφές θα αναμετρηθεί στον ημιτελικό με την Φενέρμπαχτσε του Ζέλικο Ομπράντοβιτς σε έναν τουρκικό εμφύλιο. Στον άλλο ημιτελικό η ΤΣΣΚΑ Μόσχας θα αναμετρηθεί με τη Ρεάλ Μαδρίτης.

Η Αναντολού Εφές πήρε το πρώτο παιχνίδι σχετικά εύκολα (75-68), η Μπαρτσελόνα έκανε break στο δεύτερο (72-74), αλλά η τουρκική ομάδα ανταπέδωσε άμεσα στο 3ο με το εντυπωσιακό 68-102, πριν ισοφαρίσουν οι Καταλανοί στο 4ο (82-72).

Η Μπαρτσελόνα μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι δείχνοντας διατεθειμένη να μην παραδοθεί στην έδρα της Εφές. Και τουλάχιστον στο πρώτο δεκάλεπτο κατόρθωσε να επιβληθεί έχοντας προβάδισμα πέντε πόντων (23-28).

Σταδιακά όμως η Εφές άρχισε να ανακτά τον έλεγχο του ματς, φτάνοντας στο 17' για πρώτη φορά να περνάει μπροστά στο σκορ (40-39) και εν τέλει να κλείνει το ημίχρονο στο +5 (47-42), ενώ η τουρκική ομάδα διατήρησε το κοντρόλ της αναμέτρησης και στην τρίτη περίοδο έχοντας διαρκώς το προβάδισμα (61-57).

Η Εφές μπήκε με φόρα και διάθεση και στην τέταρτη περίοδο, όπου κατόρθωσε και έφτασε μέχρι και το +10 στο 36' (73-63). Ομως η Μπαρτσελόνα δεν τα παράτησε προσπαθώντας να γλιτώσει την διαγραφόμενη ήττα. Μείωσε στους τέσσερις (75-71) αλλά η Εφές έμεινε μπροστά στο σκορ και πανηγύρισε μια μεγάλη νίκη και μια ιστορική πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 23-28, 47-42, 61-57, 80-71

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Αταμάν): Λάρκιν 18 (5/11 τρίποντα, 7 ασίστ), Μπομπουά 11 (3/3 τρίποντα), Μπαλμπάι, Μοερμάν 18 (4/10 τρίποντα), Πλάις 5, Μίτσιτς 10 (2/5 τρίποντα, 10 ασίστ), Άντερσον 11 (3), Ντάνστον 7, Σίμον.

ΜΠΑΡΤΣΕΛΟΝΑ (Πέσιτς): Σεραφάν 4, Πάνγκος 7 (1), Ρίμπας 8 (1), Σίνγκλετον 12 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ), Χάνγκα 9 (1), Ερτέλ 12 (1), Οριόλα 7 (1), Κούριτς 2, Κλαβέρ, Τόμιτς 10.