Αθλητισμός|08.06.2019 00:52

Προκριματικά Euro: Πάρτι της Ουκρανίας επί της Σερβίας, ισπανικός περίπατος στα Ν. Φερόε

Ασταμάτητη ήταν η Ουκρανία στο Λβιβ απέναντι στη Σερβία την οποία νίκησε με το άκρως επιβλητικό 5-0 και πήρε σημαντικό προβάδισμα πρόκρισης από τον 2ο όμιλο για την τελική φάση του Euro 2020. Η ουκρανική ομάδα είχε σε μεγάλη μέρα του Τσιγκάνκοφ και Κονοπλιάνκα που πέτυχαν από δύο γκολ.

Στο πλαίσιο της 3ης αγωνιστικής των προκριματικών περίπατο έκανε και η Ισπανία στα Νησιά Φερόε όπου επιβλήθηκε 4-1 με τον Γκαγιά να σκοράρει στην παρθενική του παρουσία με τους Φούριας Ρόχας των τριών νικών σε ισάριθμα ματς.

Σημαντικές επικρατήσεις πανηγύρισαν επίσης το Ισραήλ στη Λετονία (0-3) με χατ τρικ του Ζαχάβι, η Πολωνία στα Σκόπια (0-1), η Αυστρία με την Σλοβενία (1-0), όπως και η Τσεχία με τη Βουλγαρία με ανατροπή (από 0-1 σε 2-1).

Αντιθέτως, η Δανία και η Νορβηγία κρατούσαν τη νίκη στα χέρια τους στα ματς με Ιρλανδία και Ρουμανία, αντιστοίχως, αλλά δέχθηκαν γκολ στο φινάλε και έμειναν στην ισοπαλία. Ιδίως για τη Νορβηγία το κάζο ήταν μεγάλο καθώς μέχρι το 75' νικούσε 2-0 και κατόρθωσε να δεχτεί δύο τέρματα σε 15 λεπτά.

Δείτε αναλυτικά τα παιχνίδια της ημέρας, τα σκορ, τις βαθμολογίες και highlights:

1ος όμιλος

Μαυροβούνιο - Κόσοβο 1-1

69' Μουγκόσα - 25' Ράτσικα

Τσεχία - Βουλγαρία 2-1

19' 50' Σικ - 3' Ίσα

Δείτε τα highlights του ματς:

Βαθμολογία: Αγγλία 6, Τσεχία 3, Βουλγαρία 2, Κόσοβο 2, Μαυροβούνιο 2

2ος όμιλος

Ουκρανία - Σερβία 5-0

26' 28' Τσιγκάνκοφ, 46' 75' Κονοπλιάνκα, 59' Γιάρεμτσουκ

Λιθουανία - Λουξεμβούργο 1-1

74' Ναβικόβας - 21' Ροντρίγκες

Βαθμολογία: Ουκρανία 7, Λουξεμβούργο 4, Πορτογαλία 2, Σερβία 1, Λιθουανία 1

4ος όμιλος

Δανία - Ιρλανδία 1-1

76' Χόιμπεργκ - 85' Ντάφι

Γεωργία - Γιβραλτάρ 3-0

30' Γκβίλια, 59' Παπουνασβίλι, 76' Β. Αρβελάντζε

Βαθμολογία: Ιρλανδία 7, Ελβετία 4, Γεωργία 3, Δανία 2, Γιβραλτάρ 0

6ος όμιλος

Σουηδία - Μάλτα 3-0

2' Κουάισον, 50' Κλάεσον, 81' Ισακ

Νορβηγία - Ρουμανία 2-2

56' Ταρίκ Ελιουνούσι, 70' Έντεργκααρντ - 76' 90+2' Κεσέρου

Ν. Φερόε - Ισπανία 1-4

30' Ολσεν - 5' Ράμος, 19' Χεσούς Νάβας, 33' αυτ. Γκέστσον, 71' Γκαγιά