Αθλητισμός|03.07.2019 23:43

Εθνική εφήβων: Εκτός προημιτελικών με βαριά ήττα από τη Γαλλία

Μενέλαος Σεβαστιάδης

Η Εθνική εφήβων συνέχισε την απογοητευτική της παρουσία στο Παγκόσμιο U19 της Κρήτης και αποκλείστηκε από τα προημιτελικά γνωρίζοντας πολύ βαριά ήττα  από τη Γαλλία με σκορ 77-46!

Οι Ελληνες διεθνείς θα παίξουν την Παρασκευή (5/7) με τη Σενεγάλη αρχίζοντας τους αγώνες κατάταξης για τις θέσεις 9-16 και το... ευτύχημα είναι ότι στο Παγκόσμιο δεν υπάρχει υποβιβασμός κατηγορίας, αφού με εξαίρεση τη δύσκολη νίκη επί των Φιλιππίνων στην πρεμιέρα δεν έδειξαν να μπορούν να κοιτάξουν στα μάτια τους αντιπάλους τους.

Σε ένα ακόμα παιχνίδι οι Ελληνες παίκτες έδειξαν τρανταχτές αδυναμίες και έλλειψη ψυχολογίας και ειδικά στο δεύτερο ημίχρονο παραδόθηκαν άνευ όρων σε έναν εμφανώς ανώτερο αντίπαλο. Από τους, έτσι κι αλλιώς λίγους πόντους του πρώτου μέρους που έληξε με 24-36, στην τρίτη περίοδο σκόραραν μόλις δέκα και στα έξι πρώτα λεπτά της τελευταίας μόνο δύο...

ΕΛΛΑΔΑ (Καστρίτης): Χατζηδάκης 2, Γεωργαλάς, Κολοβέρος 1 (0/4 σουτ), Ρογκαβόπουλος 7 (0/3 δίποντα, 1/5 τρίποντα, 4/4 βολές, 7 ριμπάουντ), Σανδραμάνης 3 (1/5 σουτ), Αρνόκουρος 3, Αρσενόπουλος 2 (1/2 δίποντα, 0/5 τρίποντα), Μπαζίνας 4 (1/6 σουτ), Χουγκάζ 4, Καράμπελας 8 (2 ασίστ, 5 λάθη), Σωτηρίου 12 (5/10 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 2/2 βολές, 7 ριμπάουντ), Βουλγαρόπουλος.