Αθλητισμός|15.09.2019 08:39

La Liga: Ρεάλ και Μπαρτσελόνα εκμεταλλεύτηκαν την ήττα της Ατλέτικο (Vids)

Η πρώτη ήττα της Ατλέτικο Μαδρίτης στο πρωτάθλημα ήρθε σε μια μέρα που Ρεάλ Μαδρίτης και Μπαρτσελόνα πέτυχαν νίκες, με την διαφορά που είχε αποκτήσει η «Ατλέτι» να εξανεμίζεται.

Η ομάδα του Ντιέγκο Σιμεόνε ηττήθηκε με 2-0 από την Ρεάλ Σοσιεδάδ στο «Ανοέτα», με τους Βάσκους να σκοράρουν δυο γκολ μέσα σε διάστημα τριών λεπτών στο δεύτερο ημίχρονο (58' και 61'). Η Ατλέτικο δεν έπεσε από την κορυφή όμως το +5 που είχε από την Μπαρτσελόνα και το +4 που είχε από την Ρεάλ Μαδρίτης, έγιναν +2 και +1 αντίστοιχα.

Με σκόρερ των δυο πρώτων τερμάτων τον Καρίμ Μπενζεμά η Ρεάλ Μαδρίτης προηγήθηκε με 3-0 της Λεβάντε, η οποία μείωσε στο δεύτερο ημίχρονο σε 3-2 αλλά δεν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση. Στην Βαρκελώνη, ο 16χρονος Φατί άνοιξε το δρόμο για το εμφατικό 5-2  των «μπλαουγκράνα» επί της Βαλένθια.

Το γκολ του Φατί

Το γκολ του Ντε Γιόνγκ

Παρασκευή 13/9

Μαγιόρκα – Αθλέτικ Μπιλμπάο 0-0

Σάββατο 14/9

Ρεάλ Μαδρίτης – Λεβάντε 3-2 (25', 31' Μπενζεμά, 40' Κασεμίρο/49' Μαγιοράλ, 75' Μελέρο)

Λεγκανιές – Βιγιαρεάλ 0-3 (26', 90' Μορένο, 39' (αυτ) Σίλβα)

Ρεάλ Σοσιεδάδ – Ατλέτικο Μαδρίτης 2-0 (58' Εντεγκααρντ, 61' Μονρεάλ)

Μπαρτσελόνα – Βαλένθια 5-2 (2' Φατί, 7' Ντε Γιόνγκ, 51' Πικέ, 61', 82' Σουάρες/27' Γκαμεϊρό, 90' Γκόμεζ)