Αθλητισμός|01.11.2019 20:15

Τσιτσιπάς: Εντυπωσιακή ρεβάνς από τον Τζόκοβιτς σε 59 λεπτά

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς (Νο7) έκανε μία κακή εμφάνιση απέναντι στον καλύτερο τενίστα του Κόσμου και το αποτέλεσμα ήταν μία βαριά ήττα με 6-1, 6-2 σε 59 λεπτά στη φάση των «16» στο Παρίσι.

Ο Ελληνας τενίστας - που μέχρι σήμερα μετρούσε δύο νίκες σε τρεις αγώνες με τον Νόβακ Τζόκοβιτς - δε μπήκε καν στον αγώνα ο οποίος ολοκληρώθηκε με συνοπτικές διαδικασίες. Ετσι ο Τζόκοβιτς πήρε άτυπη ρεβάνς από τον Τσιτσιπά για την ήττα του στη Σανγκάη στις 11 Οκτωβρίου.

Με δύο μπρέικ στο 2ο και στο 4ο γκέιμ και με υπεράσπιση του σερβίς του ο Τζόκοβιτς προηγήθηκε 5-0 στο 1ο σετ, ενώ η αντίσταση του Τσιτσιπά περιορίστηκε μέχρι το 1-1 του 2ου σετ. Ο Τζόκοβιτς έκανε μπρέικ στο 3ο γκέιμ προηγήθηκε 2-1 και από εκεί και πέρα όλα πήραν το δρόμο τους, όπως και ο Τζόκοβιτς τον δρόμο για τον ημιτελικό όπου θα αντιμετωπίσει τον Βούλγαρο Γκρικγόρ Ντιμιτρόφ (Νο27) που στον άλλο προημιτελικό νίκησε τον Κριστιάν Γκάριν με 6-2, 7-5.