Αθλητισμός|27.11.2018 23:39

Champions League: Το απόλυτο μηδέν για την ΑΕΚ, ήττα με 2-0 από τον Άγιαξ

Το απόλυτο μηδέν συνεχίζεται για την ΑΕΚ στο Champions League, καθώς ηττήθηκε στο ΟΑΚΑ από τον Άγιαξ με 2-0 και παρέμεινε στο μηδέν, ύστερα από 5 αγωνιστικές. Την τελευταία ημέρα η ελληνική ομάδα ταξιδεύει στη Λισαβόνα για να αντιμετωπίσει την Μπενφίκα, σε μια ύστατη προσπάθεια να πάρει τον πρώτο της βαθμό στη διοργάνωση.

Η ΑΕΚ άντεξε για σχεδόν 70 λεπτά, απέναντι στους Ολλανδούς που ήταν περισσότερο αποτελεσματικοί και εκμεταλλεύτηκαν τα λάθη της «Ενωσης». Στο 68' ο Λιβάγια έκανε ένα ανόητο χέρι μεσα στην περιοχή, ο διαιτητής υπέδειξε το σημείο του πέναλτι και ο Τάνττς έγραψε το 1-0. Τέσσερα κεπτά αργότερα, ο ίδιος παίκτης, διαμόρφωσε το 2-0 και ουσιαστικά έβαλε τέλος στις ελπίδες της ΑΕΚ για ένα θετικό αποτέλεσμα.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, αλλά και στο ημίχρονο, σημειώθηκαν επεισόδια ανάμεσα σε οπαδούς της ΑΕΚ και του Άγιαξ και θεωρείται δεδομένη η τιμωρία των δύο ομάδων από την UEFA.