Αθλητισμός | 17.01.2020 23:42

Με «μπόμπερ» τον Βεζένκοφ ο Ολυμπιακός «ζωντανός» για την πρόκριση

«Κι είμαστε ακόμη ζωντανοί, στη σκηνή…», τραγουδάνε στον Ολυμπιακό μετά την επίτευξη της όγδοης νίκης τους στο πλαίσιο της 20ης αγωνιστικής της Euroleague απέναντι στην Μπάγερν Μονάχου με 89-72. Ο Γιώργος Μπαρτζώκας άνοιξε… λογαριασμό μετά την επιστροφή του στην ομάδα του Πειραιά, προφανώς όμως ούτε ο ίδιος, ούτε οι φίλαθλοι του Ολυμπιακού τρέφουν αυταπάτες. Με την νίκη αυτή ο Ολυμπιακός εξακολουθεί να διατηρεί ελπίδες πρόκρισης στα πλέι οφ της Ευρωλίγκας όμως το ζητούμενο σε αυτή την φάση δεν είναι να κρύψει τα αγωνιστικά του προβλήματα κάτω από το «χαλάκι» ενός θετικού αποτελέσματος. Αυτό που προέχει είναι η βελτίωση της εικόνας του σε συγκεκριμένους τομείς.

Καταπληκτικό παιχνίδι για τον Ολυμπιακό έκανε ο Σάσα Βεζένκοφ που τελείωσε το ματς με 20 πόντους (5/6 τρίποντα) και 5 ριμπάουντ. Μαζί με τον Τέιλορ Ρότσεστι που μοίρασε 12 ασίστ(!) ήταν οι κορυφαίοι του αγώνα. Διψήφιο αριθμό πόντων είχαν οι Μπάλντγουιν, Πολ, Κόνιαρης και Πρίντεζης (είχαν από 10π.) και Παπανικολάου (14π.). Η ομάδα του Γ. Μπαρτζώκα είχε 40% ευστοχία στα τρίποντα (13/32) 32 ριμπάουντ και 21 ασίστ. To ντεμπούτο του με την φανέλα του Ολυμπιακού έκανε ο Βασίλης Χαραλαμπόπουλος που χρησιμοποιήθηκε για 1' και 49''.

Ο Ολυμπιακός αντιμετώπισε στην αρχή του αγώνα ένα πρόβλημα με το ριμπάουντ που του στέρησε την δυνατότητα να ελέγξει τον ρυθμό του αγώνα. Η Μπάγερν προσπάθησε να εκμεταλλευτεί την πληθωρικότητα του Μονρό που έκανε πολύ καλό ημίχρονο με 7 πόντους, 8 ριμπάουντ και 3 ασίστ. Οι ερυθρόλευκοι σταδιακά βελτίωσαν αυτή τους την αδυναμία ενώ ταυτόχρονα προσάρμοσε εξαιρετικά την άμυνα του ώστε να εμποδίσει τα μακρινά ελεύθερα σουτ. Ο Ολυμπιακός στο δεύτερο δεκάλεπτο πήρε μια καλή διαφορά (37-26) έχοντας σε πολύ καλή μέρα τους Πολ(10 πόντους με 3/3 δίποντα στο ημίχρονο) και Μπάλντγουιν (8π. με 2/3 τρίποντα).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ερυθρόλευκοι δεν ήξεραν που πατούσαν και που βρίσκονταν. Έκαναν γρήγορα έξι λάθη, δέχθηκαν ένα επί μέρους 16-0 και επέτρεψαν στην Μπάγερν να βγάλει πολλά ελεύθερα σουτ. Οι Γερμανοί προηγήθηκαν με 37-42 με τον Μπαρτζώκα να παίρνει τάιμ άουτ σε μια προσπάθεια να «αφυπνίσει» τους παίκτες του.

Το «σύνθημα» της αντίδρασης δόθηκε από τον Κόνιαρη που έκανε συγκινητική προσπάθεια στην άμυνα ενώ βοήθησε και στο σκοράρισμα. Ο Ακολούθησαν ο Ρότσεστι και  Ρούμπιτ όμως ο παίκτης που στο τέλος έκλεψε την παράσταση ήταν ο Βεζένκοφ  με την ευστοχία του σε μακρινά σουτ. Μόλις η περιφέρεια της Μπάγερν σίγησε ο Ολυμπιακός άρχισε να ξεφεύγει και στο τελευταίο πεντάλεπτο πρόσφερε θέαμα κατακτώντας μια νίκη που θα τον βοηθήσει ενόψει της δύσκολης συνέχειας.

ΤΑ ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 17-14, 37-32, 54-53, 89-72

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 2 (12 ασίστ), Μπάλντουιν 10 (2/3 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Χαραλαμπόπουλος (2 ριμπάουντ), Κόνιαρης 10 (1/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 2/2 βολές), Σπανούλης 6 (1/5 τρίποντα, 1 ασίστ, 5 λάθη), Μιλουτίνοβ 6 (5 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 20 (2/4 δίποντα, 5/6 τρίποντα, 1/1 βολή, 5 ριμπάουντ), Πρίντεζης 10 (4/7 δίποντα, 6 ριμπάουντ, 2 κλεψίματα), Παπανικολάου 1, Ρούμπιτ 14 (2/2 δίποντα, 2/3 τρίποντα, 4/6 βολές, 3 ριμπάουντ).

ΜΠΑΓΕΡΝ ΜΟΝΑΧΟΥ (Κόστιτς): Μπρέι 15 (3/7 δίποντα, 2/5 τρίποντα, 3/4 βολές, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Κόπονεν 8 (2), Μονρό 11 (4/9 δίποντα, 12 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 2 κλεψίματα), Λούτσιτς 15 (2/5 δίποντα, 3/3 τρίποντα, 2/2 βολές, 2 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Τσίπσερ 5 (1/7 δίποντα), Μπάρτελ 5 (1), Λεσόρ, Χιούστις 5 (1), Ραντόσεβιτς.