Αθλητισμός|04.02.2020 22:03

«Αιχμαλωσία» στο Κάουνας για τον Ολυμπιακό και ήττα από την Ζαλγκίρις

Για να κερδίσεις σε μια από τις πιο «καυτές» έδρες της Euroleague όπως είναι η «Zalgirio Arena», πρέπει να κάνεις το τέλειο παιχνίδι. Ο «λαβωμένος» Ολυμπιακός μη έχοντας στη διάθεση του έναν εκ των κορυφαίων παικτών του(Πρίντεζης) και με τους Σπανούλη, Ρότσεστι να τραυματίζονται στη διάρκεια του αγώνα, έδειξε αδυναμία να προβάλει αντίσταση στην «διψασμένη» για νίκη Ζαλγκίρις, που πάλευε έχοντας στο πλευρό της 15.000 περίπου «ορκισμένους» οπαδούς της. Οι «ερυθρόλευκοι» γνώρισαν την 14η ήττα της σεζόν(με 94-69), μένοντας ακόμη πιο πίσω στην «μάχη» των πλέι οφ της Euroleague. Την Πέμπτη (6/2) στο δεύτερο παιχνίδι της «διαβολοβδομάδας» ο Ολυμπιακός θα αντιμετωπίσει στο ΣΕΦ την ΤΣΣΚΑ Μόσχας.

Κακή άμυνα, λάθη, χαμένα ριμπάουντ. Σε γενικές γραμμές αυτή ήταν η εικόνα του Ολυμπιακού στο πρώτο ημίχρονο(βρέθηκε πίσω στο σκορ με 36-26 και 44-33), που έδειξε αδυναμία να ακολουθήσει τον ρυθμό που επέβαλε η Ζαλγκίρις. Οι ερυθρόλευκοι οδηγήθηκαν σε πολλές προσπάθειες  μακρινών σουτ(είχαν 6/17 τρίποντα) αρκετά από τα οποία όμως ήταν «τραβηγμένα» και έγιναν υπό κακές προϋποθέσεις. Οι Ρίβερς και Λεκαβίτσιους έκαναν πολύ καλό 20αλεπτο για τους γηπεδούχους ενώ από πλευράς Ολυμπιακού(που για πρώτη φορά πήγε στις βολές μόλις στο 15΄) οι παίκτες που απειλούσαν περισσότερο το αντίπαλο καλάθι ήταν οι Βεζένκοφ και Ρούμπιτ. Μόλις 48 δευτερόλεπτα πριν από το τέλος του ημιχρόνου ο Τέιλορ Ρότσεστι παραπονέθηκε για ενοχλήσεις και αποχώρησε στον πάγκο(σύμφωνα με πληροφορίες υπέστη θλάση στη γάμπα).

Στο τρίτο δεκάλεπτο το γήπεδο άρχισε να γίνεται… κατηφορικό για τον Ολυμπιακό. Ένας ακόμη τραυματισμός, αυτή τη φορά του Βασίλη Σπανούλη(ένοιωσε ενοχλήσεις στο πόδι και αποσύρθηκε στα αποδυτήρια για να εξεταστεί από γιατρό), δυσκόλεψε ακόμη περισσότερο το έργο των ερυθρολεύκων που στο 31΄ βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 20 πόντους διαφορά(72-52). Η μοίρα του αγώνα είχε κριθεί , το παιχνίδι στη συνέχεια είχε διαδικαστικό χαρακτήρα καθώς ήταν ξεκάθαρο πως ο Ολυμπιακός αδυνατούσε (ποιοτικά αλλά και ποσοτικά) να κοντράρει την Ζαλγκίρις.

Ο Ολυμπιακός τελείωσε το παιχνίδι με 14 λάθη ενώ είχε μόλις 6/26 τρίποντα. Πρώτος σκόρερ της ομάδας ήταν ο Βεζένκοφ(15π.) ενώ ο Μπαρτζώκας χρησιμοποίησε για 03:39 λεπτά τον 17χρονο Αλέξανδρο Νικολαϊδη. Η Ζαλγκίρις από την πλευρά της εκτελούσε με ποσοστό 63% από τα 6.75μ.(14/22) και μοίρασε συνολικά 20 ασίστ.

ΖΑΛΓΚΙΡΙΣ ΚΑΟΥΝΑΣ (Γιασικεβίτσιους): Γουόκαπ 12 (2), Ρίβερς 12 (4), Λεκαβίτσιους 11(1), Χέιζ 2, Βένσκους, Γιανκούνας 1, Μιλάκνις 19 (5), Γκέμπεν 12 , Γιοκουμπάιτις 7 (6 ασίστ), ΛεΝτέι 7 , Ουλανόβας 11 (2)

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Ρότσεστι 6 (1), Μπάλντγουιν 9, Πολ 7 (1/5 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Νικολαΐδης, Κόνιαρης 2 , Σπανούλης 5 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Μιλουτίνοβ 8 (3/5 δίποντα, 2/2 βολές, 13 ριμπάουντ), Βεζένκοβ 15 (4/4 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 4/5 βολές), Παπανικολάου 3 (1/6 σουτ), Ρούμπιτ 10 (1), Έλις 4.