Το ποδόσφαιρο άρχισε αλλά ο κορονοϊός το αλλάζει: Πρωτόγνωρες εικόνες!
Η μπάλα, έστω και έπειτα από... απολύμανση, ξανακύλησε στα γερμανικά γήπεδα που όμως δεν θυμίζουν σε τίποτα την κανονικότητα προ κορονοϊού🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![Η συνήθως καυτή εξέδρα στο γήπεδο της Ντόρτμουντ, άδεια και παγερή στο ντέρμπι με τη Σάλκε (AP)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/fbd55bc7-be7d-456d-a086-0ccc2b9bc68d.jpg)
Το ποδόσφαιρο σταδιακά προσπαθεί να επανέλθει στην κανονικότητα. Κι η αρχή γίνεται από τη γερμανική Bundesliga, όπου η μπάλα κύλισε ξανά στο χορτάρι. Είναι ξεκάθαρο ωστόσο πως ο κορονοϊός αλλάζει το ποδόσφαιρο όπως το ξέραμε. Είσοδος των ομάδων και σέντρα εξ αποστάσεως, πανηγυρισμοί με τους αγκώνες, γυμναστές, φροντιστές και αναπληρωματικοί με μάσκες, άδειες κερκίδες, μπάλες που απολυμαίνονται, ακόμη και ουρητήρια φτιαγμένα για να τηρείται το social distancing. Και φυσικά θερμομέτρηση όλων όσοι εισέρχονται στα γήπεδα, τα οποία απαγορεύεται να έχουν περισσότερα από 300 άτομα.
Στο παιχνίδι της Μπόχουμ με τη Χέιντενχαϊμ επιτεύχθηκε το πρώτο γκολ μετά την επανεκκίνηση του ποδοσφαίρου στη δεύτερη κατηγορία της Γερμανίας. Η Μπόχουμ άνοιξε το σκορ στο 11' με τον Λοσίλα αλλά οι πανηγυρισμοί ήταν εξ αποστάσεως και με τη χρήση αγκώνων! Οι παίκτες φώναξαν, χάρηκαν, αλλά με μέτρο καθώς δεν υπήρξαν ούτε αγκαλιές, ούτε φιλιά...
Στο παιχνίδι της Καρλσρούης με την Ντάρμσταντ οι αποστάσεις τηρήθηκαν όχι μόνο κατά την είσοδο των ομάδων αλλά και στο στρίψιμο του κέρματος, με τον διαιτητή και τους αρχηγούς να τηρούν το υγειονομικό πρωτόκολλο.
Στο ίδιο παιχνίδι οι διαιτητές πήγαν το υγειονομικό πρωτόκολλο ένα βήμα παραπέρα καθώς δεν χρησιμοποίησαν αγκώνες για να χαιρετηθούν αλλά τα... πόδια!
Στην «καυτή» έδρα της Ντόρμουντ που υπό φυσιολογικές συνθήκες δεν θα έπεφτε καρφίτσα για το τοπικό ντέρμπι με τη Σάλκε, η εικόνα με τις άδειες κερκίδες καταδεικνύει τη νέα πραγματικότητα όπως επίσης και οι μάσκες που φορούν οι παίκτες βγαίνοντας από το πούλμαν κατά την άφιξή τους στο γήπεδο.
Απολύμανση στους πάγκους και τις μπάλες, μικρόφωνα με προστατευτικό κάλυμμα και εξ αποστάσεως και άπαντες, πλην όσων βρίσκονται εντός αγωνιστικού χώρου, με μάσκες. Ακόμη και οι πάγκοι καταργήθηκαν καθώς οι αναπληρωματικοί κάθονται στις άδειες εξέδρες για να τηρούν τις αποστάσεις.
![ap_20137435086781_1.jpg ap_20137435086781_1.jpg](/sites/default/files/images/2020/05/ap_20137435086781_1.jpg)
Φωτογράφοι και δημοσιογράφοι με μάσκες σε όλα τα γήπεδα. Δημοσιογραφικά θεωρεία με λίγους ρεπόρτερ που τηρούν τις αποστάσεις. Αλλωστε μόλις σε δέκα δημοσιογράφους επιτρέπεται η είσοδος σε κάθε γήπεδο!
Ακόμη και στις τουαλέτες των γηπέδων οι εικόνες είναι πρωτόγνωρες με το social distancing να τηρείται και στα ουρητήρια...
![wc.jpg wc.jpg](/sites/default/files/images/2020/05/wc.jpg)
Και φυσικά, θερμομέτρηση για όλους όσοι εισέρχονται στα γήπεδα...
![ap_20137452249040_1.jpg ap_20137452249040_1.jpg](/sites/default/files/images/2020/05/ap_20137452249040_1.jpg)
Απόπειρα δολοφονίας Τραμπ: Ο 20χρονος εξασκήθηκε στην σκοποβολή και αγόρασε σφαίρες - «Φως» στις σκοτεινές κινήσεις του Κρουκς
Σοκ στον Πειραιά: Συνελήφθη 16χρονη για απόπειρα δολοφονίας 19χρονης - Την τραυμάτισε με αιχμηρό αντικείμενο
Τι προβλέπει το μεγάλο deal ανάμεσα σε COSMOTE TV και Nova: Ποια η επιπλέον χρέωση - Η πρεμιέρα του πολυαναμενόμενου πακέτου
Αθλήτρια της Εθνικής Στίβου βρέθηκε θετική σε έλεγχο ντόπινγκ - Aναμένεται επίσημη ανακοίνωση
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr