Πένθος στον ΠΑΟΚ: Εφυγε από τη ζωή ο Μπάμπης Τσιλιγγιρίδης
Ο παλαίμαχος αμυντικός έπαιξε με τον «Δικέφαλο» για τρεις σεζόν κατακτώντας το Κύπελλο Ελλάδας το 1974🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Ο Μπάμπης Τσιλιγγιριδης με τον Γιόχαν Κρόιφ](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/f7330a24-ffae-438d-b4c0-0caeee67af0e.jpg)
Εφυγε από τη ζωή το πρωί της Πέμπτης (4/6), σε ηλικία 74 ετών, ο παλαίμαχος κεντρικός αμυντικός του ΠΑΟΚ, Μπάμπης Τσιλιγγιρίδης, ο οποίος υπέστη ανακοπή καρδιάς. Γεννημένος στις 19 Σεπτεμβρίου 1946 στην Ξάνθη, ο Τσιλιγγιρίδης έκανε τα πρώτα του ποδοσφαιρικά βήματα στον ΑΟ Ξάνθης το 1967, από τον οποίο και μεταγράφηκε στον ΠΑΟΚ το 1972. Ο Τσιλιγγιρίδης παρέμεινε στις τάξεις του «Δικεφάλου του Βορρά» για τρεις σεζόν, κατακτώντας με τους «ασπρόμαυρους» το Κύπελλο Ελλάδας το 1974 με αντίπαλο τον Ολυμπιακό στο γήπεδο της Νέας Φιλαδέλφειας.
Το highlight της καριέρας του πάντως ήταν η επέμβαση που έκανε πάνω στη γραμμή του τέρματος, στον τελικό του '74, σώζοντας την ομάδα του από βέβαιο γκολ του Κρητικόπουλου. Συνολικά φόρεσε τη φανέλα του ΠΑΟΚ σε 51 αναμετρήσεις πρωταθλήματος, σημειώνοντας ένα γκολ. Το καλοκαίρι του 1975 συνέχισε την καριέρα του στην Καστορία για τέσσερις σεζόν, και αποσύρθηκε από την ενεργό δράση το 1979.
Στη συνέχεια δραστηριοποιήθηκε ως προπονητής σε πάγκους ερασιτεχνικών ομάδων της Θεσσαλονίκης, ενώ ήταν ενεργό μέλος στον Σύλλογο Βετεράνων Ποδοσφαιριστών του ΠΑΟΚ.
Νέα μέτρα για την ακρίβεια στο ρεύμα προανήγγειλε ο Μητσοτάκης: Έκτακτο τέλος στους παραγωγούς ενέργειας για επιδότηση τον Αύγουστο
Πειραιάς: Εμπλεκόμενος στην δολοφονία Λυγγερίδη ο 20χρονος σύντροφος της ανήλικης που μαχαίρωσε 19χρονη
ΗΠΑ: Εκτός περιμέτρου ασφαλείας το κτίριο από το οποίο ο δράστης πυροβόλησε τον Τραμπ - «Παταγώδης αποτυχία»
Ιστορική στιγμή: Η σπανιότερη φάλαινα στον κόσμο μπορεί να ξεβράστηκε σε παραλία - Δεν την είχε συναντήσει ποτέ άνθρωπος
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr