Κύπελλο Ελλάδας, ΠΑΟΚ - ΑΕΛ 5-0: Μπαλάρα και «5άρα» στην Τούμπα με σούπερ Τζόλη
Ο ΠΑΟΚ ήταν καταιγιστικός, πέτυχε πέντε γκολ με την ΑΕΛ, είχε σε μεγάλη μέρα τον Τζόλη που σκόραρε τρεις φορές και βρίσκεται ήδη στην επόμενη φάση🕛 χρόνος ανάγνωσης: 2 λεπτά ┋
![Οι παίκτες του ΠΑΟΚ πανηγυρίζουν γκολ εις βάρος της ΑΕΛ (copyright: Intime)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/2f02c3f8-dfd0-477f-9f4e-22b83351b460.jpg)
Ο ΠΑΟΚ πετούσε φωτιές στην Τούμπα στο ματς με την ΑΕΛ, επικράτησε άνετα 5-0 και βρίσκεται με τα... δύο πόδια στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας. Ο Δικέφαλος ήταν καταιγιστικός, πέτυχε πέντε γκολ, δημιούργησε αμέτρητες ευκαιρίες και έδειξε ότι βρίσκεται σταθερά σε ανοδική πορεία. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την ομάδα της Θεσσαλονίκης ήταν το παιδί-θαύμα του ΠΑΟΚ, Χρήστος Τζόλης, ο οποίος πέτυχε χατ-τρικ (το πρώτο του με τη φανέλα του Δικεφάλου), ενώ για ακόμη μια φορά ο νεοαποκτηθείς Μίκαελ Κρμέντσικ έδωσε οντότητα στην επιθετική γραμμή σκοράροντας μια φορά, μοιράζοντας μια ασίστ και γενικώς έχοντας εξαιρετική παρουσία.
Ο ΠΑΟΚ μπήκε δυναμικά στο παιχνίδι και με αποφασιστικότητα και έδειξε διάθεση για να καθαρίσει το παιχνίδι. Στο 10' οι παίκτες του Δικεφάλου άλλαξαν εξαιρετικά την μπάλα καθώς ο Αντρίγια Ζίβκοβιτς έβγαλε εξαιρετική κάθετη πάσα προς τον Κρμέντσικ, ο οποίος με συρτή παράλληλη μπαλιά, έστρωσε στον Τζόλη. Ο νεαρός άσος του ΠΑΟΚ ερχόμενος με φόρα και με μεγάλη ταχύτητα, πρόλαβε τους αμυντικούς της ΑΕΛ κι έστειλε την μπάλα στα δίχτυα ανοίγοντας το σκορ (1-0).
Στο 23' ο Αουγκούστο έκανε εξαιρετική σέντρα προς τον Τζόλη, ο οποίος κατέβασε την μπάλα με μαγικό τρόπο, πέρασε τον Νάγκι και πλάσαρε ιδανικά γράφοντας νωρίς-νωρίς το 2-0.
Ο ΠΑΟΚ δεν χαλάρωσε ούτε στο β' ημίχρονο παρά το προβάδισμα που είχε και με γκολ του Κρμέντσικ στο 47' έπειτα από την μπαλιά του Αντρίγια Ζίβκοβιτς πέτυχε το 3-0.
Ο ρυθμός του ΠΑΟΚ παρέμεινε υψηλός και στο 55', έπειτα από εκτέλεση φάουλ, ο Ουάρντα πήρε την πρώτη κεφαλιά και ο Ινγκασον που για ένα ακόμη ματς βρέθηκε στο κατάλληλο σημείο, με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα (4-0).
Ο ΠΑΟΚ ήταν ασταμάτητος, όπως και ο Τζόλης, ο οποίος στο 74' εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Λάμπρου, βγήκε απέναντι στον Νάγκι, τον οποίο πλάσαρε πετυχαίνοντας το πρώτο χατ-τρικ στην καριέρα του (5-0).
ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Ροντρίγκο, Ινγκασον, Βαρέλα, Περέιρα (72' Σβαμπ), Αουγκούστο, Ελ Καντουρί (72' Λύραντζης), Αντρ. Ζίβκοβιτς (72' Μουργκ), Ουάρντα (59' Λάμπρου), Τζόλης, Κρμέντσικ (59' Κρμέντσικ).
ΑΕΛ: Νάγκι, Καρανίκας, Ζίζιτς, Ηλιάδης, Μπέρτος (64' Νικολιάς), Μαϊδανός, Μιλοσάβλιεβιτς, Γκοτζαμανίδης (63' Τσόσιτς), Κολομπίνο (82' Στοΐνοβιτς), Γλυνός (63' Πινακάς), Ντουρμισάι (76' Νούνιτς).
Νέα μέτρα για την ακρίβεια στο ρεύμα προανήγγειλε ο Μητσοτάκης: Έκτακτο τέλος στους παραγωγούς ενέργειας για επιδότηση τον Αύγουστο
Πειραιάς: Εμπλεκόμενος στην δολοφονία Λυγγερίδη ο 20χρονος σύντροφος της ανήλικης που μαχαίρωσε 19χρονη
ΗΠΑ: Εκτός περιμέτρου ασφαλείας το κτίριο από το οποίο ο δράστης πυροβόλησε τον Τραμπ - «Παταγώδης αποτυχία»
Ιστορική στιγμή: Η σπανιότερη φάλαινα στον κόσμο μπορεί να ξεβράστηκε σε παραλία - Δεν την είχε συναντήσει ποτέ άνθρωπος
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr