US Open: Πέρασε σαν σίφουνας η Μαρία Σάκκαρη
Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε άνετα της Σινιάκοβα και πήρε το εισιτήριο για τις 32🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![(copyright: AP)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/460b2a97-ae8b-4c6d-8d9c-0413de4a6b32.jpg)
Εξπρές... Σάκκαρη πέρασε από το US Open! Η κορυφαία Ελληνίδα τενίστρια επικράτησε με συνοπτικές διαδικασίες της Κατερίνα Σινιάκοβα (νο.53) και προκρίθηκε εύκολα στον τρίτο γύρο του τουρνουά της Νέας Υόρκης. Η Σάκκαρη χρειάστηκε μόλις 75 λεπτά για να επικρατήσει της 25χρονης Τσέχας με 2-0 σετ (6-4, 6-2) και να κλείσει θέση στις 32 της διοργάνωσης, όπου θα έχει σαφώς πιο δύσκολο έργο καθώς θα αντιμετωπίσει την επίσης Τσέχα Πέτρα Κβίτοβα, νούμερο 11 στον κόσμο.
Η Σάκκαρη, νούμερο 18, εξαρχής έδειξε σε καλή κατάσταση, έκανε δύο μπρέικ στην αντίπαλό της και έφτασε στην κατάκτηση του πρώτου σετ με 6-4 έπειτα από 40 λεπτά. Στο δεύτερο σετ η Σινιάκοβα αιφνιδίασε την Ελληνίδα πρωταθλήτρια, που έχασε το σερβίς της (0-1). Ωστόσο στη συνέχεια με τρία σερί μπρέικ στην αντίπαλό της, η Σάκκαρη κυριάρχησε και καθάρισε το σετ με 6-2 σε μόλις 35 λεπτά.
Την περασμένη σεζόν η Σάκκαρη έφτασε μέχρι τον 4ο γύρο του US Open και εφέτος ευελπιστεί να πάει ακόμη πιο ψηλά...
Τραμπ: Περισσότερα από 20 όπλα κατείχε ο πατέρας του επίδοξου δολοφόνου - Οι θεωρίες για τα εκρηκτικά που βρέθηκαν στο αυτοκίνητο
Φρέντι Μπελέρης: Αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ως ευρωβουλευτής – «Πονοκέφαλος» για την Αλβανία η ασυλία του
Έρευνα: Υψηλά ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας για τους απόφοιτους της ΑΣΟΕΕ - Εργάζονται 8 στους 10
Συνεχίζει την επέλαση του ο καύσωνας - Πού θα αγγίξει ο υδράργυρος τους 42 βαθμούς Κελσίου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr