Στέφανος Τσιτσιπάς: Στο ρελαντί στους «8» και βλέπει Μονφίγ
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς πέρασε το εμπόδιο του Γερμανού Στρουφ με 7-6 (5), 6-4 και παίζει στους «8» με Μονφίγ🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Ακόμη μια καταπληκτική εμφάνιση από τον Τσιτσιπά (AP Photo/Andy Brownbill)](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/a62976ea-c5f6-4330-a88c-10f4e68c6adc.jpg)
Με κεκτημένη ταχύτητα από την Μελβούρνη ο Στέφανος Τσιτσιπάς μπήκε με φόρα στο τουρνουά του Sofia open στην Βουλγαρία. Ο 20χρονος τενίστας προκρίθηκε στα προημιτελικά μετά τη νίκη που σημείωσε απόψε στη φάση των «16». Ο Τσιτσιπάς νο12 στην παγκόσμια κατάταξη και νο2 στο τουρνουά, νίκησε τον Γερμανό Στρου με 7-6 (5), 6-4 και το βράδυ της Παρασκευής θα αντιμετωπίσει τον Γάλλο Μονφίγ που απέκλεισε τον Μίκαελ Κουκούσκιν από το Καζακστάν με 7-5, 6-3.
Ο Τσιτσιπάς ξεκίνησε μουδιασμένα αλλά είχε πάντα τον έλεγχο στον αγώνα με τον Γερμανό ο οποίος πάλεψε για να κάνει την έκπληξη. Στο πρώτο σετ οι δύο μονομάχοι κράτησαν το σερβίς τους μέχρι που φτάσαμε στο τάι μπρέικ. Εκεί ο Στέφανος Τσιτσιπάς προηγήθηκε με 3-0 και 4-1, αλλά ο Στρουφ αντέδρασε και ισοφάρισε σε 4-4. Ο 20χρονος Έλληνας τενίστας κράτησε την ψυχραιμία του και παίρνοντας τρεις από τους επόμενους τέσσερις πόντους πήρε το σετ με 7-6 (5).
Στο 2ο σετ ο Τσιτσιπάς ανέβασε ταχύτητα στο σερβίς και στο 5ο γκέιμ έκανε και το μοναδικό μπρέικ στον αγώνα που ήταν το καθοριστικό καθώς τον οδήγησε στο 6-4 και στην πρόκριση στους «8».
Άφαντοι οι σαμποτέρ του σιδηροδρομικού δικτύου στο Παρίσι - «Τρέχουν» οι έρευνες των Αρχών
Οι Gojira έγραψαν Ιστορία: Όταν η metal μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και... αποκεφάλισε Αντουανέτες — Η μπάντα-προστάτης του περιβάλλοντος
Πρώτο στην προτίμηση των νεοεισερχόμενων φοιτητών το Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας - Ποια τμήματα τους προσελκύουν
Η στιγμή που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εντοπίζει τη μητέρα του στο πλήθος που έβλεπε την Τελετή Έναρξης
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr