Νίκη του Στέφανου Τσιτσιπά στο Παρίσι, πρόκριση στα προημιτελικά και... φλέρτ με το νούμερο 2 στον κόσμο!
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![AP Photo](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/79b15bb7-62c1-477d-b2f3-59814a755c72.jpg)
Ο Στέφανος Τσιτσιπάς στοχεύει ψηλά στο Masters του Παρισιού, όπου μετά τον Ντάνιελ Έβανς, νίκησε και απέκλεισε και τον Κορεντέν Μουτέ. Κόντρα και στην εξέδρα του Μπερσί που υποστήριζε τον Γάλλο τενίστα, ο Έλληνας πρωταθλητής κυριάρχησε στο κορτ και λύγισε τον 23χρονο Γάλλο (Νο.64) με 6-3, 7-6(3) σε 1 ώρα και 39 λεπτά και έκλεισε θέση για τα προημιτελικά. Εκεί θα αναμετρηθεί με τον 25χρονο Αμερικανό (νούμερο 31), Τόμι Πολ, προοκειμένου να φτάσει για ακόμα μια φορά στην τετράδα ενός τουρνουά.
Ο Τσιτσιπάς ήταν ανώτερος απ' τον αντίπαλό του αλλά επέδειξε και ψυχραιμία στα σημεία όπου ο Μουτέ έγινε επικίνδυνος διεκδικώντας κάτι περισσότερο απ' το ματς. Έτσι ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας έχει την ευκαιρία, εφόσον βεβαίως κατακτήσει τον τίτλο στο Παρίσι, να ανέβει στο νούμερο 2 της παγκόσμιας κατάταξης για πρώτη φορά στην καριέρα του!
Τραμπ: Περισσότερα από 20 όπλα κατείχε ο πατέρας του επίδοξου δολοφόνου - Οι θεωρίες για τα εκρηκτικά που βρέθηκαν στο αυτοκίνητο
Φρέντι Μπελέρης: Αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ως ευρωβουλευτής – «Πονοκέφαλος» για την Αλβανία η ασυλία του
Έρευνα: Υψηλά ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας για τους απόφοιτους της ΑΣΟΕΕ - Εργάζονται 8 στους 10
Συνεχίζει την επέλαση του ο καύσωνας - Πού θα αγγίξει ο υδράργυρος τους 42 βαθμούς Κελσίου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr