Ιστορικές επιστροφές στην Basket League: Ο Τρίτων ξανά στη μεγάλη κατηγορία μετά από 44 χρόνια και το Μαρούσι μετά από 11
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋
![Intime](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/c4288b5b-0972-45be-9e96-54bc6542d04b.jpg)
Δύο ιστορικές επιστροφές στην Basket League, άλλοτε Α1 μπάσκετ, προέκυψαν απ' το Final 4 της Elite League (Α2 κατηγορία). Ο Τρίτων κάνει το μεγάλο come back μετά από 44 χρόνια και το Μαρούσι επανέρχεται έπειτα από μια 11ετία...
Ο Τρίτων κέρδισε το Ψυχικό στον ημιτελικό του Final 4 της Elite League με 79-77 και την Κυριακή (28/5, 15:45) θα διεκδικήσει τον τίτλο του πρωταθλητή στην κατηγορία απέναντι στον Μαρούσι που νίκησε τον Πανερυθραϊκό.
Μεγάλος πρωταγωνιστής για τον Τρίτωνα, που επιστρέφει για πρώτη φορά στην Α1 μετά τη σεζόν 1978-79, ήταν ο Νεμάνια Μανοΐλοβιτς με 30 πόντους, πολλούς εκ των οποίων πέτυχε στο κρίσιμο τέταρτο δεκάλεπτο. Από κοντά ο Μιχάλης Καμπερίδης με 17 πόντους και ο Πάτρικ Μάιερς με 16 πόντους, ενώ από την άλλη πλευρά ξεχώρισε ο Ρονάλντο Σέγκου με 29 πόντους. Παρών στο γήπεδο ήταν και ο Θανάσης με τον Άλεξ Αντετοκούνμπο...
Στον άλλο ημιτελικό, το Μαρούσι επικράτησε 80-68 του Πανερυθραϊκού. Οι Κιτρινόμαυροι είναι και πάλι στα «μεγάλα σαλόνια» μετά την άνετη επικράτησή τους. Από το Μαρούσι πρώτος σκόρερ ήταν ο Καψαλός με 20 πόντους και ακολούθησε με 14 πόντους ο Στασινός. Από τους ηττημένους εκείνος, που φάνηκε πιο πολύ ήταν ο Ευστρατίου με 16 πόντους.
Τραμπ: Περισσότερα από 20 όπλα κατείχε ο πατέρας του επίδοξου δολοφόνου - Οι θεωρίες για τα εκρηκτικά που βρέθηκαν στο αυτοκίνητο
Φρέντι Μπελέρης: Αναλαμβάνει επίσημα τα καθήκοντά του ως ευρωβουλευτής – «Πονοκέφαλος» για την Αλβανία η ασυλία του
Έρευνα: Υψηλά ποσοστά απορρόφησης στην αγορά εργασίας για τους απόφοιτους της ΑΣΟΕΕ - Εργάζονται 8 στους 10
Συνεχίζει την επέλαση του ο καύσωνας - Πού θα αγγίξει ο υδράργυρος τους 42 βαθμούς Κελσίου
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr