Νίκη για την Εθνική πόλο και πέμπτη θέση στην Ευρώπη - Το Παγκόσμιο και οι Ολυμπιακοί Αγώνες οι επόμενοι μεγάλοι στόχοι
🕛 χρόνος ανάγνωσης: 1 λεπτό ┋ 🗣️ Ανοικτό για σχολιασμό
![koe.org.gr](http://cdn.ethnos.gr/imgHandler/875/a1485262-a41c-4f38-9bc1-0f3da4510d20.jpg)
Την πέμπτη θέση στην Ευρώπη κατέλαβε η εθνική πόλο ανδρών. Η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου επικράτησε με 15-10 του Μαυροβούνιου σε ματς κατάταξης στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα του Ζάγκρεμπ.
Η Γαλανόλευκη στρέφει την προσοχή της στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα της Ντόχα, που αρχίζει σε λιγότερο από τρεις εβδομάδες, ενώ ο μεγάλος στόχος το επόμενο καλοκαίρι είναι οι Ολυμπιακοί Αγώνες του Παρισιού.
Αν και έπαιξε χωρίς τον Αγγελο Βλαχόπουλο, η εθνική έκανε το καλύτερο οκτάλεπτό της στο τουρνουά και έκλεισε την πρώτη περίοδο προηγούμενη 6-2. Χωρίς να διατηρήσει την ίδια κυριαρχική εικόνα, το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα κράτησε ένα προβάδισμα ασφαλείας ως το ημίχρονο (8-5).
Η τρίτη περίοδος δεν ήταν καλή για την Εθνική που βρέθηκε σε διαφορά ενός γκολ (9-8), όμω στο τέταρτο οκτάλεπτο η... τάξη αποκαταστάθηκε καθώς η ελληνική ομάδα κυριάρχησε φτάνοντας στο 15-10.
Ελλάδα: Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος 2, Αλαφραγκής, Κάκαρης 1, Νικολαϊδης 2, Γκίλλας 3, Τζωρτζάτος.
Μαυροβούνιο: Λάζοβιτς, Μπργκούλιαν 1, Πέρκοβιτς 1, Αβέρκα 2, Μάτσιτς, Πόπαντιτς, Μρσιτς 2, Τζ. Ράντοβιτς 1, Ουκρόπινα 2, Βούγιοβιτς, Μάτκοβιτς, Βασ. Ράντοβιτς 1, Τεσάνοβιτς.
Άφαντοι οι σαμποτέρ του σιδηροδρομικού δικτύου στο Παρίσι - «Τρέχουν» οι έρευνες των Αρχών
Οι Gojira έγραψαν Ιστορία: Όταν η metal μπήκε στους Ολυμπιακούς Αγώνες και... αποκεφάλισε Αντουανέτες — Η μπάντα-προστάτης του περιβάλλοντος
Πρώτο στην προτίμηση των νεοεισερχόμενων φοιτητών το Οικονομικό Πανεπιστήμιο της Αθήνας - Ποια τμήματα τους προσελκύουν
Η στιγμή που ο Γιάννης Αντετοκούνμπο εντοπίζει τη μητέρα του στο πλήθος που έβλεπε την Τελετή Έναρξης
Live όλες οι εξελίξεις λεπτό προς λεπτό, με την υπογραφή του www.ethnos.gr